5 pomysłów na weekend w Poznaniu

Wydarzenia dla miłośników kultury, historii, kina, a nawet wielbicieli zwierząt. W weekend 20-22 października każdy znajdzie coś dla siebie. Na poznaniaków czekają m.in. egzotyczne motyle, obrazy Witkacego czy najciekawsze filmy dokumentalne.

Weekend w Poznaniu - grafika artykułu
Weekend w Poznaniu

1.Wystawa tropikalnych motyli

Po cieszącym się dużą popularnością Festiwalu Roślin Owadożernych przyszedł czas na wystawę egzotycznych motyli. Na ekspozycji będzie można zobaczyć około 60 gablot z motylami pochodzącymi z Azji czy Afryki. Wielobarwne owady wypożyczone zostały od prywatnego kolekcjonera, który zbiera je od 40 lat. Wystawa to także okazja do obejrzenia innych bezkręgowców. Pokazane zostaną chrząszcze, ogromne pająki oraz patyczaki. Wstęp na wystawę w ramach biletu do Palmiarni. Motyle można podziwiać od 17 października do 5 listopada w godzinach otwarcia obiektu.

Więcej informacji na stronie http://www.palmiarnia.poznan.pl/

2. Festiwal OFF CINEMA

Już 21. raz w Poznaniu można zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Festiwal Off Cinema jest okazją do zapoznania się filmem mniej komercyjnym, a bardziej ambitnym i niepowtarzalnym. Festiwal ma charakter konkursowy, najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody pieniężne. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, warsztaty, ale przede wszystkim liczne pokazy filmowe. W piątek 20.10 widzowie zobaczyć mogą film "Strike a pose. Tancerze Madonny" czy dokument muzyczny "Sugar Man". Sobota to okazja do obejrzenia produkcji takich jak "Beksińscy. Album wideofoniczny", "Nie jestem Twoim murzynem" czy seansu w ramach "Kina sprzeciwu" pt. "Ostatni w Aleppo". Atrakcją festiwalu będzie też zaplanowana na piątek 20 października potańcówka "Silent disco", która odbędzie się w Holu Wielkim CK Zamek. Bilety lub bezpłatne wejściówki nabyć można w kasach Zamku lub innych festiwalowych obiektach, w których wydarzenia mają miejsce.

Więcej informacji na stronie http://offcinema.ckzamek.pl/

3. Spotkanie z twórczością Witkacego

W sobotę 21 października w ramach cyklu "Świat Obrazów" Muzeum Narodowe zaprasza na wykład poświęcony twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego Witkacym. Podczas spotkania uczestnicy przyjrzą się portretom artysty, które są wyjątkową rysunkową opowieścią o historii i strukturach społecznych okresu II RP. Wizerunki te stanowią unikatowe studium i dokument minionych czasów: ludzi, kultury i obyczajów widzianych oczami artysty i filozofa. Wykład poprowadzi Justyna Borkowska z Akademii Pomorskiej w Słupsku.  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:15 i przewidziane jest na ok. 90 minut. Wydarzenie kierowane jest do widów dorosłych i młodzieży. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Szczegóły na stronie http://www.mnp.art.pl/edukacja/mlodziez-i-dorosli/swiat-obrazow/

4. Wystawa psów rasowych

To będzie prawdziwy raj dla miłośników czworonogów. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich pojawią się tysiące psich piękności. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych zgromadzi w Poznaniu ponad 250 ras psów, które powalczą o tytuły najlepszych przedstawicieli swojej kategorii. Mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać buldogi francuskie, labradory, owczarki niemieckie, bolończyki oraz wiele innych wspaniałych gatunków. W weekend 21 i 22 października na MTP zaprezentuje się kilka tysięcy czworonogów, które oceniane będą na 40 ringach, przez sędziów z całego świata. W trakcie targów będzie można zapoznać się z działalnością fundacji i stowarzyszeń, które od lat ratują i wspierają najbardziej potrzebujące zwierzęta. Udział w wystawie to także okazja do odwiedzenia stoisk handlowych oferujących karmę, akcesoria, zabawki i ubranka dla psów. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy i animacje dla dzieci. Wejście na targi będzie czynne w godz. 10-18. Bilety dostępne są na www.bit.ly/psy2017-tixer, www.bit.ly/psy2017-ticketpro oraz stacjonarnie w salonikach RUCH i sklepach Empik, Saturn, Media Markt.

Szczegóły ma stronie https://tixer.pl/miedzynarodowe-wystawy-psow-rasowych-cacib-international-dog-show-poznan-2017-10-21-1000,505,10563.html

5. Zabytek Otwarty

Spacerując po ulicach Poznania często nie dostrzegamy piękna mijanych budynków. Wiele ciekawych miejsc nie jest na co dzień dostępnych dla zwiedzających. Pomoc w odkrywaniu historii otaczających nas "perełek" architektury niesie Trakt Królewsko-Cesarski. W najbliższą sobotę, 21 października w ramach akcji "Zabytek Otwarty" poznaniacy będą mieli okazję odwiedzić dawny protestancki kościół św. Krzyża na Grobli, który obecnie jest parafią katolicką. Budynek był dawniej najważniejszą ewangelicką świątynią w Poznaniu. Podczas zwiedzania uczestnicy poznają historię obiektu oraz ludzi z nim związanych. Przewodnicy zwrócą uwagę na wyjątkowy charakter miejsca i odpowiedzą na wiele pytań. Z okazji 500-lecia reformacji poruszona zostanie historia poznańskich ewangelików. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert organowy - pojedynek na dwóch instrumentach. Wstęp jest wolny. Wejść do kościoła będzie można bramą wjazdową od strony ul. Ewangelickiej lub Mostowej.

Więcej informacji pod adresem http://trakt.poznan.pl/pl/zabytek-otwarty-kosciol-wszystkich-swietych-21-10-2017/

Monika Marciniak/biuro prasowe