Konkurs na mikrodotacje rozstrzygnięty

50 podmiotów otrzyma wsparcie finansowe w ramach nowatorskiej formuły finansowania zadań publicznych - regrantingu. Pieniądze pomogą w realizacji oddolnych i obywatelskich projektów aktywizujących społeczności poznańskich fyrtli.

Konferencja prasowa dot. mikrodotacji - grafika artykułu
Konferencja prasowa dot. mikrodotacji

- Wspieramy działania nakierowane na budowanie wspólnot obywatelskich. W drodze konkursu przekazujemy pieniądze na oddolne inicjatywy mieszkańców, ponieważ to oni najlepiej wiedzą jak je spożytkować dla dobra ogółu. Centra Inicjatyw Lokalnych takie jak Schron Kultury angażują młodzież, dorosłych i seniorów do wspólnych aktywności, gdzie bezpiecznie mogą rozwijać swoje pasje i szlifować talenty. Chcemy by takich miejsc powstało w Poznaniu jak najwięcej. - mówi Patryk Pawełczak, z-ca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

W konkursie mogły wziąć udział organizacje pozarządowe, ale też grupy nieformalne, które działają na rzecz mieszkańców Poznania w sferze zwiększenia aktywności i zaangażowania poznaniaków w rozwiązywanie lokalnych problemów i podejmowanie inicjatyw na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnej. Operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, które rozdysponuje łącznie 172,5 tys. złotych miejskiej dotacji.

- Do 19 maja organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które chcą działać na rzecz poznaniaków mogły składać swoje oferty w Konkursie CIL i starać się o pozyskanie mikrodotacji na realizację swojego pomysłu. Wpłynęło 117 pomysłów, z czego 50 otrzyma dofinansowanie - informuje Joanna Piechocka, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

Gościem ogłoszenia wyników konkursu na mikrodotacje był Andy Churchill - od 15 lat dyrektor brytyjskiej organizacji pozarządowej Network for Europe. Koordynator i twórca wielu projektów z zakresu wsparcia organizacji pozarządowych i inicjatyw lokalnych. Odpowiedzialny za sieciowanie organizacji pozarządowych na terenie Merseyside. Jest też członkiem Komitetu Monitorującego EFS w Wielkiej Brytanii.

- Widzę wiele podobieństw, jednak dostrzegam też wiele różnic pomiędzy rozwiązaniami z Poznania, a mojego Liverpoolu. Przede wszystkim ważne jest to powiązanie NGO's z miastem. Uważnie przypatruję się jak to działa i z pewnością zabiorę to do mojego miasta. Duża jest też różnorodność tych projektów, dlatego chce pogratulować umiejętności współpracy, która przyczynia się do rozwoju lokalnych społeczności - przekonuje Andy Churchill.

Zwycięskie projekty będą realizowane w kilkunastu obszarach, w tym kultury i sztuki, ochrony zdrowia, edukacji i nauki, kultury fizycznej, wsparcia osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, a także na rzecz rozwoju wolontariatu. Przykładowe działania to m. in. tworzenie ogrodów społecznych, powstanie biblioteki z książką mówioną, zajęcia prozdrowotne i sesje coachingowe.

- Na projekt "Dobra postawa to świetna zabawa" dostaliśmy najwyższą możliwą kwotę dofinansowania, czyli 5 tysięcy złotych. W ramach tego zorganizujemy w ratajskich szkołach warsztaty dla rodziców i dzieci, na których będziemy uczyć w jaki sposób mogą poprzez zabawę zapobiegać wadom postawy. Dostęp do gimnastyki korekcyjnej jest ograniczony, trzeba zaangażować rodziców do codziennych ćwiczeń z dziećmi oraz nauczyć ich właściwych zabaw, które zapobiegają wadom postawy - wyjaśnia Aleksandra Besz, prezes Fundacji Aktywnego Zdrowia.

Lista rankingowa zwycięskich projektów znajduje się pod adresem: www.pisop.org.pl/aktualnosci/2643/

Hubert Bugajny/biuro prasowe