Animator wystartował

Pokazy filmów z całego świata, wykłady, warsztaty, a także możliwość spotkania znanych reżyserów, animatorów i producentów. Nie brakuje też propozycji dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Impreza rozpoczęła się w piątek i potrwa do czwartku, 12 lipca.

Konferencja prasowa na temat Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator
Konferencja prasowa na temat Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator

Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2008 r. Co roku na festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła. Gośćmi są co roku wybitni twórcy światowej animacji.

- Cieszę się, że Animator idzie w dobrym kierunku. Udział w nim bierze coraz więcej widzów, w zeszłym roku było ich ponad 15 tysięcy. Mam nadzieję, że pobijemy ten rekord - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Festiwal wpisuje się w działalność kulturalną naszego miasta. Pomaga nam promować Poznań. Nie bez znaczenia jest, że odbywa się w centrum miasta - Kinie Muza, Centrum Kultury Zamek, Estradzie Poznańskiej, parku Wieniawskiego. To miejsca, w których lubią przebywać poznaniacy. Przyciągają one też turystów, którym chcemy pokazać nasze miasto.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. To okazja do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Filmy ocenia międzynarodowe jury. W tym roku do konkursu wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń z 63 krajów, m. in. Dominikany, Madagaskaru, Tajwanu, Libanu, Urugwaju czy Ekwadoru. Twórcy, którzy zakwalifikowały siędo udziału w konkursie, powalczą o statuetkę Złotego Pegaza. Jest się o co starać, bowiem od ubiegłego roku impreza cieszy się statusem festiwalu kwalifikującego się do Oscarów. Zdobywca Grand Prix Festiwalu Animator będzie miał skróconą ścieżkę do oscarowych nominacji w kategorii Animowany Film Krótkometrażowy.

- Uczestnictwo w konkursach daje możliwość zapoznania się ze światową produkcją. Oczywiście, to nie wszystko. Festiwal to wiele różnych wydarzeń, m.in. koncerty z muzyką na żywo w namiocie festiwalowym w parku Wieniawskiego czy pokazy indywidualnych twórców - wylicza Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Osoby, które mają już wiedzę z zakresu animacji, mogą wziąć udział w wydarzeniach skierowanych do ludzi z branży - w ramach bloku Animator Pro. W czasie dwudniowej konferencji będą mogli posłuchać m. in. o tym, jak produkuje się filmy, skąd pozyskać na to pieniądze, a także w jaki sposób sprzedać swój produkt do telewizji. Będzie mowa też o wirtualnej rzeczywistości, czego przykładem stanie się projekt "Wykreślona Warszawa".

- To przedsięwzięcie zrealizowane przez dwójkę architektów. Panowie postanowili pokazać, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa i udałoby się zrealizować nowatorski projekt ówczesnego warszawskiego architekta. Jego pomysł nie został zrealizowany, ale zakładając okulary będziemy w stanie przenieść się na chwilę do tej wyimaginowanej Warszawy - tłumaczy Joanna Stankiewicz, koordynatorka Animatora Pro.

Animator to także szereg warsztatów. Ich uczestnicy dowiedzą się m. in. jak otwierać uszy i pisać o animacji, a także poznają podstawy animacji 3D i animacji stroboskopowej.

- Warsztaty planujemy w taki sposób, aby pokazać technikę tradycyjną. Wtrącamy w to jednak nowoczesne trendy, pozwalające na wykorzystanie zdolności komputerowych - wyjaśnia Michał Gramacki, koordynator warsztatów.

Nie zapomniano też o najmłodszych widzach. Specjalnie dla nich, wraz z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, przygotowano program wypełniony warsztatami oraz premierowymi pokazami filmów i bajek.

- Twórczość dla dzieci jest tak samo istotna, jak twórczość dla dorosłych. Są wakacje, więc zabieramy najmłodszych w podróż. Po drodze będziemy zatrzymywali się na różnych przystankach. Pierwszy z nich to Marchewkowe pole - zdradza Jerzy Moszkowicz z Centrum Sztuki Dziecka, odpowiedzialny za program dla najmłodszych.

W ramach przystanku Nowości ze świata dzieci zobaczą trzy filmy: "Cyrkelinka, Księżniczka Koko i Dziki Nosorożec", "Kapitan Morten i Królowa Pająków" i "Wielki Zły List".

- W twórczości animowanej dla dzieci chodzi o to, by mogły się one bawić i uczyć. Przede wszystkim, w odróżnieniu od kina aktorskiego, twórczość ta pozwala na spotkanie ze sztukami pięknymi - plastyką, obrazem. To wszystko pomaga kształtować smak estetyczny. Bardzo staramy się pokazywać dzieciom filmy, które są mądre i piękne - tłumaczy Jerzy Moszkowicz.

Więcej o programie Festiwalu Filmów Animowanych Animator na: http://www.animator-festival.com/

AJ