Apel jeżyckich pieszych do prezydenta

Przedstawiciele grupy "Chcemy pięknych Jeżyc" złożyli na ręce prezydenta Poznania apel podpisany przez ponad dwa tysiące osób dotyczący dostosowania jeżyckich ulic do potrzeb pieszych. 

Przedstawiciele akcji "chcemy pięknych Jeżyc" przekazali prezydentowi Poznania apel podpisany przez 2155 mieszkańców
Przedstawiciele akcji "chcemy pięknych Jeżyc" przekazali prezydentowi Poznania apel podpisany przez 2155 mieszkańców

Apel, który poparli mieszkańcy Jeżyc i Poznania, brzmiał: "Popieram dostosowanie jeżyckich ulic do potrzeb pieszych, a zwłaszcza osób starszych, rodziców z dziećmi oraz osób z problemami z poruszaniem się. Szczególnie potrzebne są szerokie, estetyczne chodniki, wygodne przystanki tramwajowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. Konstrukcja ulic i skrzyżowań powinna uniemożliwiać przekraczanie dopuszczalnej prędkości, a jezdnia i miejsca jej przekraczania powinny być lepiej widoczne. Wprowadzenie zmian jest konieczne i nie może być odkładane w czasie". 

- Około 10% zameldowanych mieszkańców Jeżyc opowiada się za naszymi postulatami. Piesi byli dotąd pomijani w debacie publicznej. Nie mają oni za dużo przestrzeni dla siebie. Chcielibyśmy, żeby remonty i wszystkie zaplanowane zmiany na Jeżycach były skoncentrowane na wszystkich mieszkańcach, czyli właśnie na pieszych - powiedział Krzysztof Koch, inicjator akcji i apelu, który w ciągu dziesięciu dni podpisało 2155 osób.

- Znaczna część tych osób to seniorzy. Zaprosiliśmy na dzisiejsze spotkanie mieszkańców i przedsiębiorców, których biznesy miały padać po wyremontowaniu ul. Słowackiego. Okazało się, że jest odwrotnie. Nie sprawdziły się również obawy dotyczące zakorkowania ulicy.

Prezydent podkreślił, że zmiany trwają i w ciągu trzech ostatnich lat wyremontowano w Poznaniu 60 tys. m2 chodników, z czego ponad połowę tylko w ostatnim roku. W najbliższym czasie te remonty mają być jeszcze zintensyfikowane.

- Inicjatywa jest bardzo istotna, ale do tej pory najczęściej wybrzmiewał głos zmotoryzowanych. Dosyć aktywne jest środowisko rowerzystów, natomiast pieszych słychać najmniej - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nie ma potrzeby przekonywania mnie do tych zmian, bo jestem do nich przekonany. Warto jednak przekonywać do nich radnych i innych mieszkańców. Przykład ul. Słowackiego pokazuje, że te obawy są bezzasadne. Przestrzeń jest wspólna dla wszystkich - pieszych, rowerzystów i kierowców. Musimy wspólnie z niej korzystać - dodał prezydent.

Przedstawiciele "Chcemy pięknych Jeżyc" mówili, że chodzi im nie tylko o estetykę i komfort poruszania się pieszych po jeżyckich chodnikach, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. 

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, przypomniał o zmianach, które już się na Jeżycach dokonały.

- Oprócz ul. Słowackiego duże zmiany zaszły również w rejonie ul. Zwierzynieckiej i Kraszewskiego. Powstały tam nowe przejścia dla pieszych, zlikwidowano sygnalizację świetlną, uspokojono ruch - podkreślił Maciej Wudarski. - W najbliższym czasie otwarta zostanie ul. Nowa Prusa, która będzie miała duże znaczenie dla mieszkańców. Przed nami przebudowa ul. Jackowskiego. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy postępowanie przetargowe. To będzie duże wyzwanie i inwestycja ewidentnie dedykowana pieszym. Miejsca parkingowe zlokalizowane będą na ulicy, a nie na chodnikach. Równolegle prowadzona będzie budowa ul. Św. Wawrzyńca, a po niej przystąpimy do przebudowy ul. Dąbrowskiego, odcinka ul. Kraszewskiego oraz rynku Jeżyckiego. Przez najbliższe 3-4 lata Jeżyce czekają duże wyzwania, także komunikacyjne, ale efekt powinien być spektakularny. 

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe