BEZPIECZEŃSTWO POZNANIAKÓW PRZEDE WSZYSTKIM

Zakończyła się budowa tzw. ringu światłowodowego, jednego z najważniejszych elementów sieci światłowodowej, która jest osią budowanego w Poznaniu z inicjatywy władz miasta "Systemu Łączności Służb Ratowniczych i Bezpieczeństwa Miasta Poznania".

jedna z kamer na rondzie Kaponiera - grafika artykułu
MONITORING WIZYJNY MIASTA

System ma służyć integracji służb ratowniczych miasta w zakresie wykrywania zagrożeń, powiadamiania o nich, podejmowania szybkich decyzji dotyczących koordynowania i prowadzenia działań ratowniczych. Zintegrowane działania służb ratowniczych w znaczącym stopniu poprawią bezpieczeństwo poznaniaków i porządek publiczny w mieście.
Pierwsze prace nad budową tego systemu rozpoczęto w Miejskim Inspektoracie Ochrony Cywilnej, pod kierunkiem wiceprezydenta Poznania Tomasza Kaysera, już na początku 2001 roku. Najpierw przygotowane zostały, po licznych konsultacjach wszystkich służb i firm telekomunikacyjnych, założenia organizacyjne budowy i funkcjonowania sieci światłowodowej w mieście. Na ich podstawie opracowana została dokumentacja projektowo - techniczna, a następnie rozpoczęto budowę ringu światłowodowego. Wszystkie te przedsięwzięcia sfinansowane zostały z budżetu Miasta kwotą ponad 1.400.000 zł.
Łącznie na terenie miasta położono blisko 35 km światłowodu. Obecnie w ringu światłowodowym spięte są: Centrum Zarządzania Kryzysowego, które znajduje się w budynku Państwowej Straży Pożarnej (ul. Bobrzańska), gdzie funkcjonuje także Wydział Operacyjno - Szkoleniowy i Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej, Wielkopolska Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Komenda Miejska Policji wraz ze wszystkimi komisariatami, rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego, Urząd Miasta Poznania i Poznańskie Centrum Superkomputerowo - Sieciowe. System jest otwarty i w każdej chwili do sieci przyłączyć można inne podmioty wspomagające działalność ratowniczą. Do końca tego roku wykonana zostanie dokumentacja podołączenia do ringu światłowodowego 13 takich podmiotów, m.in. Centrum Sterowania Ruchem Zarządu Dróg Miejskich, Centralna Dyspozycja Mocy Miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego czy też Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego "Geopoz".
Pod koniec tego roku zamontowane zostaną też, w budynkach Centrum Zarządzania Kryzysowego i Urzędu Miasta Poznania, urządzenia potrzebne do przesyłania informacji drogą telekomunikacyjną między poszczególnymi służbami. Urządzenia będą kompatybilne z zamontowanymi już w komendach i komisariatach policji.
Ring światłowodowy powiązany jest z przesyłaniem obrazów z kamer do policyjnych centrów dozoru, w ramach rozrastającego się systemu monitoringu wizyjnego miasta Poznania. W systemie działają kamery na rondzie Kaponiera i dworcu PKP. W tym roku zakończy się instalowanie kamer w przejściu podziemnym pod ul. Dworcową, a na początku roku 2003 działać będzie monitoring Starego Rynku. Już wszczęto procedury przetargowe nad wyłonieniem najkorzystniejszej oferty wykonania systemu monitoringu wizyjnego ul. Głogowskiej. W następnej kolejności przewidziano monitoring Grunwaldu (wykonano stosowną dokumentację projektowo - techniczną) i rejonu Starego Miasta (m.in. Placu Wolności, Placu Cyryla Ratajskiego, ul. Św. Marcin). Trwają prace koncepcyjne nad monitoringiem przystanków Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich - z wykorzystaniem ringu światłowodowego do przesyłania obrazów z kamer.
Pomimo wysokich kosztów, obciążających budżet Miasta, budowa systemu łączności, z wykorzystaniem linii światłowodowych to priorytetowe działanie władz miasta dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Poznania, a także efektywniejsze działanie służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w mieście.