Biała Sobota w Poznaniu

W sobotę korytarze szkoły przy ul. Głogowskiej 92 po raz kolejny zamieniły się w tymczasowe gabinety. Miasto Poznań wspólnie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowały kolejną edycję "Białej Soboty" - podczas akcji udzielono ok. 1450 porad i konsultacji medycznych.

Tłumy poznaniaków odwiedziły szkołę podczas Białej Soboty
Tłumy poznaniaków odwiedziły szkołę podczas Białej Soboty

Na dziedzińcu szkoły stanął osteobus, słuchobus i mammobus, w których można było wykonać badania gęstości kości, słuchu oraz badania profilaktyczne piersi. Od samego rana mieszkańcy Poznania mieli pobieraną krew do badań m.in. poziomu glukozy, trójglicerydów, natlenienia krwi oraz PSA (test wczesnego wykrywania raka prostaty).

Poznaniacy i poznanianki mogli bezpłatnie wykonać badania i skorzystać z bogatej oferty porad lekarskich z zakresu m.in.: chorób wewnętrznych, dermatologii, diabetologii, endokrynologii, geriatrii, kardiologii, okulistyki, medycyny rodzinnej, neurologii, pulmonologii, stomatologii, a także z porad innych specjalistów, m.in. dietetyka, rehabilitanta, fizjoterapeuty.

- Biała Sobota rozpoczyna cykl wydarzeń prozdrowotnych, które Miasto Poznań przygotowało dla mieszkańców na najbliższy rok - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas, by zapisać się do lekarza. Dlatego wkrótce zorganizujemy kolejne Białe Soboty, tym razem na terenie ogródków działkowych. W maju zaprosimy poznaniaków i poznanianki na dwa duże festyny: 19 maja  przy torze żużlowym na Golęcinie odbędzie się festyn profilaktyczny "Jazda po zdrowie", a 26 maja - Festyn Zdrowotny na Ostrowie Tumskim. Z kolei w wakacje planujemy cały cykl wydarzeń medycznych: "Lato zdrowe i międzypokoleniowe" w ramach Lata na Targach.

Biała Sobota to duże ułatwienie szczególnie dla osób aktywnych zawodowo, które na co dzień nie znajdują czasu na kontakt z lekarzami. Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalną strefę rodzinną i edukacyjną, w której można było m.in. odwiedzić szpital pluszowego misia, nauczyć się prawidłowej higieny jamy ustnej oraz założyć specjalne alkogogle lub narkogogle.

Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przygotowały stoiska informacyjne dla rodzin i seniorów - można było na nich zdobyć informacje na temat Pudełka Życia oraz Złotej Karty Seniora.

W tym roku ofertę wzbogacono też o pokazy ćwiczeń rozluźniających i odprężających oraz pokazy ratownictwa połączone z instruktażem i nauką. Onkolodzy zachęcali do samobadania piersi i na specjalnych fantomach pokazywali, w jaki sposób należy robić to prawidłowo. Wyjaśniali również, jak rozpoznawać wczesne symptomy chorób onkologicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania znamion skórnych wykonywane za pomocą wideodermatoskopu.

Impreza realizowana jest corocznie, w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych.

WZiSS/AW