Biało-Czerwona na Wolnym Dziedzińcu

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wspólnie z autorem zdjęć Markiem Lapisem, otworzył wystawę fotografii pt. "Biało-Czerwona". Ekspozycja obrazuje jak postrzegane przez Polaków są barwy narodowe. Można ją zobaczyć do 20 listopada na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Biało-Czerwona na Wolnym Dziedzińcu
Biało-Czerwona na Wolnym Dziedzińcu

- Dziękuję za zmierzenie się z tematem. Podnosimy nie raz temat konstytucji i innych wartości, ale jesteśmy chyba jedynym krajem, w którym zdarza się profanować flagę. Żyjemy w czasach, w których symbole są eksponowane w różny sposób, ale jednocześnie jest zbyt mało powagi w ich traktowaniu - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas inauguracji wystawy.

Wystawa wieńczy dziewięcioletni autorski projekt poznańskiego fotografa dokumentalisty Marka Lapisa. Autor, rozpoczynając w 2009 roku pracę nad "Biało-Czerwoną" postawił sobie za cel zobrazować funkcjonowanie w świadomości społecznej Polaków barw narodowych. Tego jak je wykorzystują, gdzie się z nimi spotykają na co dzień. Fotografie powstały w czasie ważnych wydarzeń społecznych, ale są także obrazami chwil pozornie niezauważalnych.

- Zastanawiałem się jak te barwy biało-czerwone istnieją w naszej przestrzeni publicznej, społecznej, także politycznej i czy one wpływają na nasze życie. Wbrew pozorom te barwy są na każdym kroku, tylko ich nie zauważamy. Wszyscy widzimy, ale nie zauważamy. Stąd pytanie czy traktujemy je z szacunkiem i powagą czy jednak lekceważymy? - wyjaśniał Marek Lapis, autor wystawy "Biało-Czerwona".

Projekt trwał od 2009 do 2017 roku. Realizację jego wsparł stypendium Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a prezentację dofinansował Urząd Miasta Poznania, partnerem jest Związek Polskich Artystów Fotografików.

Hubert Bugajny/biuro prasowe