Biegacze zostawili swój ślad w Poznaniu

Ponad 7 tysięcy osób wystartowało w 18. Poznań Maraton. Najszybciej 42,195km pokonał Ukrainiec, Mykola Iukhymczuk, który prowadził od startu i wyprzedził drugiego, reprezentującego Kenię, Boniface Wambua Nduva, o ponad 3 minuty. Najlepszy z Polaków, Kamil Dobrowolski, uplasował się na piątym miejscu.

18. Poznań Maraton - grafika artykułu
18. Poznań Maraton

- Zawodniczki i zawodnicy reprezentujący 29 krajów z całego świata. Chciałbym was, w imieniu prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, serdecznie powitać w Poznaniu. Nawiązując do tegorocznego hasła "Pozostaw swój ślad w Poznaniu" chciałbym poprosić i powiedzieć - zróbcie to! Zostawcie tutaj swój ślad, bo warto. Ogłaszam otwarcie 18. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Powodzenia - powiedział Andrzej Białas, dyrektor gabinet Prezydenta Miasta Poznania.

Sygnał do startu dał biegaczom wystrzałem z pistoletu Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Zawodnicy na wózkach wystartowali około 9:41, a niecałe pięć minut później ruszyli biegacze. Pierwszy na mecie pojawił się Rafał Wilk, który z czasem 01:03:53 zwyciężył w kategorii wózków łańcuchowych. Najlepszą kobietą w tej kategorii została Anna Oroszova z czasem 01:22:00.

Najszybszym biegaczom pokonanie 42,195km zajęło trochę więcej czasu. Rekord świata na tym dystansie wynosi obecnie 2:02:57 i został pobity 3 lata temu podczas maratonu berlińskiego. Mykola Iukhymczuk pokonał trasę poznańskiego biegu w 2:14:30. Najszybszą kobietą została Haruna Takada z Japonii, a Dominika Stelmach zameldowała się na mecie 18. Poznań maratonu jako pierwsza Polka.