Centrum Inicjatyw Lokalnych - konkurs rozstrzygnięty

Już wiadomo, gdzie swoją działalność rozpoczną w tym roku Centra Inicjatyw Lokalnych. Rozstrzygnięto konkurs, w którym wyłoniono operatora CIL-u Regrantingowego oraz 10 realizatorów CIL-i Lokalnych. Do ich zadań będzie należało pobudzanie do działania lokalnych społeczności i tworzenie przestrzeni do ich integracji. W poniedziałek, w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkania inaugurujące działalność CIL-i, w którym wzięli udział zwycięzcy konkursu.

W poniedziałek, w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkania inaugurujące działalność CIL-i, w którym wzięli udział zwycięzcy konkursu - grafika artykułu
W poniedziałek, w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkania inaugurujące działalność CIL-i, w którym wzięli udział zwycięzcy konkursu

- Chcemy się dobrze poznać, aby współpraca układała się jeszcze lepiej niż w roku ubiegłym. Sieć partnerów CIL-owych jest na tyle silna, że teraz będzie można już ją tylko rozwijać. Miało powstać 9 CIL-i, powstało 10. Konkurencja była duża. Tym bardziej gratuluję, że udało się Państwu zdobyć dotację. Myślę, że uda nam się wspólnie zaktywizować lokalną społeczność - mówiła Anna Żygulska z Gabinetu Prezydenta UMP, koordynatorka projektu.

Centrum Inicjatyw Lokalnych to program uruchomiony przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania. W tym roku odbędzie się jego 4. edycja. Celem tej inicjatywy jest umożliwianie mieszkańcom uczestnictwa w życiu społecznym. CIL to tworzenie odpowiedniego środowiska do wymiany doświadczeń, a także współpracy sąsiedzkiej, zagospodarowanie czasu wolnego. Istotne jest też wzmacnianie postaw prospołecznych, inspirowanie mieszkańców do działania, udziału w konsultacjach społecznych czy wolontariacie.

Program zakłada współpracę pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi.

-  Wsłuchujemy się w głos mieszkańców i dajemy możliwość realizacji ich pomysłów - mówi Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP. - Za pomocą regrantingu wspieramy inicjatywy oddolne. Stawiamy na odbudowanie więzi sąsiedzkich oraz aktywizację i integrację mieszkańców miasta. Program przynosi efekty. Coraz więcej grup angażuje się w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności

W tym roku prowadzonych będzie 10 CIL Lokalnych, a są to:

  • Centrum Inicjatyw Lokalnych "WIL.DA.SIĘ" - Stowarzyszenie Schron Kultury Europa
  • CIL STARtownia STARomiejska - Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji "KREAKTYWATOR"
  • Fyrtel Główna - Centrum Inicjatyw Lokalnych - Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury
  • SĄSIEDZI Z KÓLTURĄ - POZNAŃSKA FUNDACJA ARTYSTYCZNA
  • Centrum Inicjatyw Lokalnych: Dębiec - Stowarzyszenie Zielona Grupa
  • CIL Piątkowo - miejsce mieszkańców Piątkowa - Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju
  • Centrum Inicjatyw Lokalnych Darzybór 2019 - Fundacja "ReStart"
  • Nasze Podwórko - Grunwald Północ - Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych
  • Centrum Inicjatyw Lokalnych "Ogrody Szeląg" - Fundacja "Inspirator"
  • Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA - Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty"

Rolą CIL-i jest umożliwienie mieszkańcom miasta podejmowanie różnego rodzaju działań. Ich cele to m.in. scalanie grup i środowisk, motywowanie ich do podejmowania aktywności na rzecz lokalnych społeczności czy promowanie współpracy sąsiedzkiej. CIL-e budują koalicje, partnerstwa, sporządzają wraz z mieszkańcami mapę zasobów i potencjałów, realizują z inicjatywy oddolne, organizują spotkania dla mieszkańców i edukują.

Z CIL-ami Lokalnymi współpracuje CIL Regrantingowy, który działalność rozpoczął 1 marca. Mieści się w Poznańskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu "Centrum Bukowska". Do jego zadań będzie należało m.in. przyznawanie i rozliczanie mikrodotacji czy prowadzenie punktu doradczego.

Organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne pod patronatem tych organizacji będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w ramach konkursu mikrograntów. Zostanie on ogłoszony najpóźniej do 25 marca 2019 r. Konkurs zakłada udzielenie co najmniej 60 mikrograntów na realizację projektów w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 30 listopada 2019 r. Kwota przeznaczona na ten cel to 300 tys. zł. Maksymalna kwota mikrograntu, o którą będzie można wnioskować w ramach projektu wynosi 5 tys. zł. Informacja o ogłoszeniu konkursu zostanie umieszczona m.in. na stronach internetowych Miasta Poznania oraz CIL-ów lokalnych.

Do tej pory w ramach oddolnych inicjatyw CIL udało się przeprowadzić m.in. takie akcje, jak: "Wilda z daleka i bliska przyjazna niewidomym", "Wulkan Doświadczeń - eksperymentowanie dla dzieci", "W świecie Głuchoniewidomych - edukacyjna gra dzielnicowa", "MOCne BABki - wycisk razem" - czyli cotygodniowe treningi dla kobiet, "Wszystkie dzieci nasze są" - integracja poprzez muzykę i muzyczne warsztaty języka migowego dla najmłodszych, "Alzheimer na wakacjach" - wsparcie rodzin seniorów z zaburzeniami otępiennymi, "Podwórko naszych marzeń - rewitalizacja przestrzeni oraz integracja sąsiedzka", zajęcia crossfit na rzecz mieszkańców poruszających się na wózkach inwalidzkich i wiele innych.

 AJ