Centrum Kultury Zamek prezentuje nowy program

Niekongres Animatorów Kultury, Festiwal Filmów Dokumentalnych, Ethno Port czy projekt Pochwała Wolności - to tylko niewielka część wydarzeń, które czekają poznaniaków w najbliższych miesiącach. Pracownicy Centrum Kultury Zamek przedstawili aktualny program i podsumowali 2017 r.

O tym, co będzie się działo w CK Zamek w 2018 roku opowiedziała podczas konferencji prasowej jego dyrektorka, Anna Hryniewiecka
O tym, co będzie się działo w CK Zamek w 2018 roku opowiedziała podczas konferencji prasowej jego dyrektorka, Anna Hryniewiecka

W minionym roku CK Zamek odwiedziło prawie 600 tys. osób. Zorganizowano 50 wystaw, 89 koncertów, 133 spektakli, 115 spotkań i aż 1960 pokazów filmowych. Samą wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" zobaczyło 800 grup.

- Liczby bardzo cieszą. Z drugiej strony stanowią dla nas ogromne wyzwanie. Czujemy odpowiedzialność za tych, którzy odwiedzają nas na co dzień i przyszli tylko jeden raz, a przede wszystkim za tych, którzy do nas wracają - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek. - Ta odpowiedzialność polega na tym, aby bacznie obserwować rzeczywistość i reagować na to, co przynosi. Jesteśmy instytucją, która od lat pokazuje, że jest zainteresowana tym, co dzieje się obecnie wokół nas. Oczywiście w naszym programie nie brakuje też refleksji na temat przeszłości.

Jak informuje dyrekcja CK Zamek, tegoroczny program będzie obejmował wszystkie najważniejsze dziedziny kultury, ze szczególnym naciskiem na działania edukacyjne. Będą to zarówno mniejsze formy, jak spotkania, warsztaty, pojedyncze prezentacje, jak i duże projekty i festiwale.

- Robimy to z pełną odpowiedzialnością, aby działania edukacyjne przynosiły skutek. Chcemy, aby nasi widzowie lepiej odnajdywali się w rzeczywistości, podejmowali świadome wybory, byli lepiej przygotowani do życia we wspólnocie - tłumaczy Anna Hryniewiecka.

Pierwsze duże wydarzenia czekają już wiosną. W programie znalazła się m. in. wystawa "Akupunktura Miasta" (3.03-15.04) - prezentująca najciekawsze projekty ulepszające przestrzeń publiczną. Wystawie będą towarzyszyć wykłady i dyskusje. Wśród prelegentów znajdą się czynni projektanci, zajmujący się przestrzenią publiczną, teoretycy i aktywiści inicjujący projekty w przestrzeni publicznej.

W kwietniu można będzie wziąć udział w "Niekogresie Animatorów Kultury" (9-11.04). W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 3., tym razem pod hasłem "Siła współpracy". Gośćmi i uczestnikami "niekogresu", poza animatorami i edukatorami, będą samorządowcy i lokalni działacze.

Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w Festiwalu Fabuły (21-26.05). Z najważniejszymi zjawiskami we współczesnej prozie zapoznają się podczas wieczorów autorskich i paneli dyskusyjnych. W programie znalazły się też zajęcia edukacyjne. Wśród tegorocznych gości festiwalu są m.in. laureaci dwóch najważniejszych nagród literackich - Cezary Łazarewicz (Nike) i Marcin Wicha (Paszport Polityki) oraz wielu obiecujących debiutantów.

Niespodzianka czeka też na fanów dobrej muzyki. Już po raz 11. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Ethno Port Poznań (7-10.06), prezentujący nie tylko polską muzykę folkową, ale też rytmy wywodzące się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata. W tym roku usłyszeć można będzie m.in. pieśni w języku korsykańskim, arabskim i syryjskim.

Przygotowano też alternatywę dla tych, co od książek i muzyki wolą szklany ekran. Na nich czeka Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Off Cinema" (17-21.10), prezentujący zarówno pozycje polskie, jak zagraniczne. Repertuarowi filmowemu towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania z twórcami, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty i panele dyskusyjne.

Centrum Kultury Zamek postanowiło włączyć się także w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Służy temu projekt "Pochwała Wolności", który rozpocznie się już w marcu i potrwa do końca roku. Przybierze on formę comiesięcznych spotkań - Wspólnych Niedziel na Zamku. Gościć na nich będą m.in. ekolodzy, obrońcy praw dziecka i praw kobiet, eksperci z zakresu ekonomii społecznej czy przedstawiciele wielu stowarzyszeń - opiekujących się osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą. Organizowane będą też tematyczne wystawy, jak "Wolność" czy "Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole", które można będzie zobaczyć jesienią.

- Chcemy, by projekt przyczynił się do budowania świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty, zabiegającej o prawo do godnego życia wszystkich jej członków, szczególnie tych najsłabszych - tłumaczy Anna Hryniewiecka. - Problemy, które poruszymy podczas wspólnych spotkań, nie były obce społecznikom, odbudowującym polską państwowość po 1918 roku.

Jak podkreśla dyrektorka CK Zamek, zaprezentowane wydarzenia to zaledwie wycinek działalności tej instytucji. Miesięcznie odbywa się tam od kilkudziesięciu do kilkuset wydarzeń.

Więcej o tym, co będzie się działo w tym roku, można przeczytać tutaj: http://ckzamek.pl/wydarzenia/2755-konferencja-plany-2018-rok/

W 2018 roku Centrum Kultury Zamek czeka jeszcze inne ważne wydarzenie - konserwacja i adaptacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego Zamku Cesarskiego. Instytucja otrzymała na ten cel 14 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w sierpniu 2019 r.

Anna Jarmuż/biuro prasowe