Co będzie się działo na XLII sesji Rady Miasta?

W wtorek 21 lutego odbędzie się XLII sesja Rady Miasta Poznania. Radni zajmą się zmianami w budżecie oraz uzupełnią skład prezydium Rady. Pod obrady trafi projekt darmowej komunikacji publicznej w dni o dużym stężeniu smogu. Podejmą również decyzję w sprawie uchwał dotyczących zagospodarowania przestrzennego.

Sesja Rady Miasta - grafika artykułu
Sesja Rady Miasta

Po złożeniu mandatu radnej przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Urszulę Mańkowską, w prezydium jest teraz wakat, który radni uzupełnią wybierając ze swojego grona wiceprzewodniczącą lub wiceprzewodniczącego.

Radni zajmą się uchwałami dotyczącymi planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: Park nad Wartą, rejon ulicy Gołębiej, rejonie mostu Królowej Jadwigi w paśmie Warty, rejon ulicy Piołunowej. Dokonają też bieżących zmian w budżecie Miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej, związanych z pozyskaniem przez Miasto Poznań środków unijnych na projekty z zakresu usług geodezyjnych i kartograficznych oraz polityki społecznej i zdrowotnej.

Głosowany będzie również projekt uchwały o zwolnieniach i ulgach w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym. Projekt przewiduje, że w dni o wysokim stężeniu smogu (konkretnie pyłu PM10) kierowcy będą mogli podróżować komunikacją miejską za darmo. Podstawą do darmowych przejazdów ma być okazanie dowodu rejestracyjnego. Według projektu uchwały, przedstawionego przez Macieja Wudarskiego, zastępcę prezydenta Poznania, na taki "bilet" będzie mogła podróżować jeszcze jedna osoba towarzysząca. Zwolnienie ma obowiązywać tylko w strefie A. Ostateczne brzmienie uchwały poznamy w trakcie sesji, ponieważ Komisja Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej złożyła poprawkę, aby w dni o dużym stężeniu PM10 za darmo mogli podróżować wszyscy pasażerowie.

Radni rozważą też kwestie przekształceń młodzieżowych domów kultury. Obecnie działające trzy placówki mają zostać połączone organizacyjnie w jedną. MDK nr 1 i MDK nr 3 mają być filiami jednego Młodzieżowego Domu Kultury, które główna siedziba będzie znajdować się w obecnym MDK nr 2. Jednak komisje: Oświaty i Wychowania oraz Kultury i Nauki na wspólnym posiedzeniu odstąpiły od opiniowania projektów uchwał. Radni chcą przełożyć głosowanie na sesję 28 lutego, aby w tym czasie przeprowadzić dodatkowe konsultacje.

Ponadto radni mają też przyjąć Program Rowerowy Miasta Poznania na lata 2017-2022 z perspektywą do roku 2025. Dokument wyznacza kierunki rozwój ruchu rowerowego w Poznaniu oraz odpowiada na rosnące zainteresowanie mieszkańców kwestią mobilności w mieście.

Mateusz Malinowski / biuletyn.poznan.pl
Hubert Bugajny/biuro prasowe