Coraz więcej kawiarnianych ogródków

W tym roku przy poznańskich ulicach, na placach i skwerach, terenach publicznych i prywatnych powstało ponad 250 ogródków gastronomicznych. To o kilkadziesiąt więcej niż w poprzednich latach. Nowe miejsca, w których można zjeść obiad lub napić się kawy, pojawiły się w tym roku po raz pierwszy m. in. przy ulicach Rybaki, Za Groblą czy Różanej na Wildzie.

Z roku na rok w przestrzeni miasta przybywa ogródków gastronomicznych
Z roku na rok w przestrzeni miasta przybywa ogródków gastronomicznych

Stoiska, pozwalające prowadzić działalność handlowo-gastronomiczną na zewnątrz, mogą funkcjonować od 1 kwietnia do 30 października. Dzięki nim właściciele lokali mogą zwiększyć liczbę dostępnych miejsc i przyciągnąć dodatkowych gości. Jeszcze kilka lat temu ogródki działały głównie na Starym Rynku, teraz przybywa ich systematycznie w całym śródmieściu.

Dobiegający końca sezon był rekordowy. W tym roku tylko na gruntach miejskich powstało około 180 letnich ogródków. Dla porównania, w lipcu 2017 roku działało ich około 160 (o prawie 40 więcej niż w 2016 r.) Do tego dodać należy kilkadziesiąt ogródków powstałych na terenach prywatnych. Coraz większa liczba stolików przed lokalami jest dowodem ożywającego miasta oraz jego wzrastającego potencjału, podobnie jak poszerzajaca się oferta wydarzeń w miejskiej przestrzeni.

Duży wpływ na to, że przed barami, restauracjami i kawiarniami powstaje coraz więcej miejsc, w których można zjeść obiad i napić się kawy, miała piękna, słoneczna pogoda. Nie byłoby jednak kolejnych ogródków w centrum, na Łazarzu, Wildzie i Jeżycach, gdyby nie zmieniająca się przestrzeń Poznania: odzyskiwanie historycznych dzielnic dla pieszych, ograniczanie hałasu i spalin, tworzenie mniejszych i większych enklaw zieleni, odnawianie ulic i budynków. Do tej długiej listy należy dodać duże inwestycje, zmieniające całe kwartały. Te konsekwentne działania miasta dostrzegli prywatni inwestorzy, którzy uzupełniają śródmieście nowymi obiektami, odnawiają kamienice, a także powracają ze swoją działalnością do centrum miasta.

Jedną z akcji promujących powstawanie ogródków w przestrzeni miejskiej jest organizowany przez miejskich aktywistów "Parking Day". To jeden dzień w roku, w którym parkingi przekształcają się w miejsca rekreacji, odpoczynku, zabawy lub wspólnego spotkania przy stole. W tym roku Parking Day odbędzie się już w sobotę 15 września. Więcej informacji tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/parking-day-w-sobote,123089.html

AJ