Czempiński Węzeł Przesiadkowy otwarty

Czempiński Węzeł Przesiadkowy powstał w związku z uruchomieniem Poznańskiej Kolei Metropolitarnej. Przy dworcu są trzy parkingi, na których stanąć może łącznie aż 148 samochodów i kilkadziesiąt rowerów. To prawdziwa rewolucja komunikacyjna dla gminy.

Czempiński Węzeł Przesiadkowy to rewolucja komunikacyjna dla gminy, a dla Poznania - sposób na usprawnienie komunikacji - grafika artykułu
Czempiński Węzeł Przesiadkowy to rewolucja komunikacyjna dla gminy, a dla Poznania - sposób na usprawnienie komunikacji

- Sprawna komunikacja szynowa to jedyny sposób na to, żeby doprowadzić do szybkiego i sprawnego przemieszczania się mieszkańców podpoznańskich gmin - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Poznańska Kolej Metropolitarna, która została uruchomiona 10 czerwca, to wynik doskonałej współpracy i zrozumienia mieszkańców, że jest to działanie potrzebne.

Od dziś mieszkańcy gminy Czempiń mogą łatwo dotrzeć do trzech parkingów, które powstały w okolicach dworca kolejowego, zostawić tam swój samochód lub rower i udać się do Poznania pociągiem. To także sposób na usprawnienie komunikacji w Poznaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszy się liczba samochodów wjeżdżających do miasta i korki w Poznaniu.

- Nowa infrastruktura i ścieżki rowerowe umożliwią mieszkańcom sprawne i bezpieczne poruszanie się w obrębie gminy - mówi Konrad Malicki, burmistrz gminy Czempiń. - Dzięki przejściu podziemnemu pod torami kolejowymi nastąpi symboliczne połączenie dwóch części miasta. Współpraca z Poznaniem na szczeblu samorządowym w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitarnej sprawiła, że dziś możemy cieszyć się z nowej infrastruktury.

Inwestycja przeprowadzona w gminie Czempiń obejmuje też wybudowanie biletomatu, strefy Kiss&Ride, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz ścieżek rowerowych. Czempiński Węzeł Przesiadkowy przyniesie też inne korzyści - korzystanie z transportu kolejowego i przesiadanie się na niego z samochodu zajmuje mniej czasu, niż podróż do centrum Poznania samochodem.

- To inwestycja zrealizowana z wizją - zauważa Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Rozwiązuje wiele problemów. Parkingi, drogi dojazdowe, chodniki, ścieżki rowerowe, monitoring - to rzeczy, których oczekiwali wszyscy mieszkańcy.

WD