Czwarty weekend na Szlaku Piastowskim

Puszczanie wianków na wodzie, koncerty, spacery z przewodnikiem, a także gry terenowe - święto Szlaku Piastowskiego przypomni wczesnośredniowieczne dziedzictwo i połączy dobrą zabawę z historią w tle.

"Noc Kupały" to okazja, aby poznać obyczaje związane ze świętem letniego przesilenia /fot.weekend.szlakpiastowski.pl
"Noc Kupały" to okazja, aby poznać obyczaje związane ze świętem letniego przesilenia /fot.weekend.szlakpiastowski.pl

21-23 czerwca w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się 4. edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jego motywem przewodnim  są "Gry i zabawy małych Słowian". Dzieci - małe i duże - będą miały szansę wcielić się w rolę wojów i wziąć udział m.in w Piastowskich Igrach w Grodzie Pobiedziska lub spróbować swoich sił w zabawach i grach, w które ich rówieśnicy bawili się setki lat temu.

Termin tegorocznej edycji wydarzenia zbiega się z rozpoczęciem wakacji i kalendarzowego lata, czyli ze słowiańską nocą świętojańską.  Z okazji 50. Nocy Kupały organizowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie można wić wianki i puszczać je na wodzie. Programy wszystkich imprez są dostosowane do możliwości "małych Słowian" tak, aby dzieci odwiedzające Szlak Piastowski mogły w nich aktywnie uczestniczyć.  

- Naszym celem jest pokazanie najmłodszym, którzy są głównymi odbiorcami Szlaku Piastowskiego, najważniejszych obiektów z czasów pierwszych władców Polski i zaproszenie ich do wspólnej zabawy  - mówi Andrzej Kaleniewicz, kierownik Oddziału Turystyki Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Dzięki temu w interesujący sposób poznają część fascynującej historii naszego kraju.

Oprócz atrakcji dla dzieci i młodzieży, organizatorzy proponują szereg wydarzeń starszym miłośnikom piastowskiego dziedzictwa. Zainteresowani historią lub architekturą mogą wybierać spośród licznych ofert zwiedzania z przewodnikiem muzeów oraz miast. Aktywni mogą wziąć udział w rajdzie pieszym lub rowerowym. Jeśli pogoda na to pozwoli, zostanie również zorganizowany  spływ kajakowy, m.in. wokół poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Nie zabraknie też koncertów, inscenizacji, warsztatów i gier terenowych. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: http://weekend.szlakpiastowski.pl/

Organizatorzy zachęcają do zrezygnowania z samochodów i skorzystania z dodatkowych kursów autobusowych, których rozkład będzie dostosowany do kalendarza wydarzeń.

JD