Dąbrowskiego o czasie

Pierwszą część remontu torowiska na ul. Dąbrowskiego zakończono w zakładanym terminie. We wtorek, 17 października, rozpoczną się prace po północnej stronie ulicy. W listopadzie tramwaje pojadą przez Jeżyce szybciej i ciszej.

ul. Dąbrowskiego przed remontem torowiska
ul. Dąbrowskiego przed remontem torowiska

18 września, w związku ze złym stanem torowiska, ruszył remont na ul. Dąbrowskiego od ul. Mickiewicza do Rynku Jeżyckiego. Na odcinku tym tramwaje musiały poruszać się z prędkością nie większą niż 15km/h. Stan torowiska na tym fragmencie ul. Dąbrowskiego był krytyczny. Torowisko nie przeszło generalnego remontu od czasu powstania w latach 60. Remonty bieżące były wykonywane w latach 80., a w ostatnim czasie naprawy odbywały się jedynie na zasadzie działań w trybie awaryjnym.

- Zakończyliśmy pierwszy etap remontu torowiska na ul. Dąbrowskiego. Wyremontowaliśmy tor prowadzący w kierunku miasta - informuje Marek Grzybowski, dyrektor techniczny MPK Poznań Sp. z o.o. - Remont, który prowadzimy polega nie tylko na wymianie szyn i podkładów ale również ingeruje w podłoże. Wymieniamy konstrukcję torowiska, która była niezmieniana od 40 lat. Torowisko będzie pokryte masą bitumiczną co w znacznym stopniu ograniczy emisję hałasu, na który skarżą się okoliczni mieszkańcy. Wykonane prace zwiększą poziom bezpieczeństwa i komfort przejazdu, a tramwaje będą mogły jeździć znacznie szybciej - dodaje Marek Grzybowski.

Remont zaplanowano dwuetapowo, aby utrzymać przejezdność ul. Dąbrowskiego w kierunku Ogrodów. Postawione zostaną również nowe słupy trakcyjne. Ponadto przeprowadzone będą prace sieciowe. Zarząd Dróg Miejskich prowadzi w tym samym czasie prace związane z porządkowaniem zieleni na południowej części ul. Dąbrowskiego. 

Całość prac, licząc oba etapy, zaplanowano na około dwa miesiące. Planowany czas otwarcia odcinka dla ruchu to druga połowa listopada.

Zmiany organizacji ruchu

Przez miesiąc, od 18 września, kierowcy mogli poruszać się tylko w kierunku Rynku Jeżyckiego i wyłącznie po północnej jezdni ul. Dąbrowskiego. Od 17 października obowiązujący na tym odcinku ruch jednokierunkowy zostanie przeniesiony z jezdni północnej na jezdnię południową. W związku z tym zamknięte zostaną wloty w ul. Dąbrowskiego z ul. Strzałkowskiego i północnego odcinka ul. Kochanowskiego, a ulice te będą dwukierunkowe od ul. Poznańskiej. Niedostępne będą miejsca parkingowe po północnej stronie ul. Dąbrowskiego. Możliwy będzie lewoskręt z ul. Dąbrowskiego w południową część ul. Kochanowskiego. Nie ulega zmianie organizacja ruchu w rejonie rynku Jeżyckiego.

Ruch tramwajowy aż do końca remontów pozostanie niezmieniony. Przez ul. Zwierzyniecką i Kraszewskiego, kursują linie tramwajowe nr 17 i 18. Dalej "siedemnastka" jedzie przez Św. Marcin, Gwarną i od placu Cyryla Ratajskiego po swojej stałej trasie, natomiast "osiemnastka", tak jak linia numer 2, skręca z ul. Św. Marcin w Towarową i przez ul. Królowej Jadwigi jedzie na Franowo.

Miliony na tory

Przebudowa torów na ul. Dąbrowskiego, która będzie kosztowała ok 2,5 mln zł, jest ostatnim dużym remontem infrastruktury torowo-sieciowej jaki zaplanowano na 2017 rok. Łącznie wydano 24 mln zł., natomiast bieżące jej utrzymanie to kolejne 10 mln zł. Wyremontowane zostało m.in. torowisko na ul. Królowej Jadwigi, oddane do użytku z początkiem roku szkolnego, a także na 28 Czerwca 1956 r. na odcinku od Hetmańskiej do pętli Dębiec. Odnowiono też węzeł rozjazdowy Bałtyk, wymieniono zwrotnice na Mielżyńskiego Fredry, Fortecznej i Strzeleckiej, jak również szyny łukowe na pl. Wielkopolskim oraz u zbiegu ulic Winogrady-Murawa. Wyremontowane zostały też przejazdy na ul. Przybyszewskiego, Krańcowej i Armii Poznań, gdzie zastosowano płyty tłumiące hałas.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe

Załączniki