Dzień Organizacji Pozarządowych na Placu Wolności

Ponad 70 lokalnych organizacji pozarządowych zaprezentowało się w sobotę na Placu Wolności. Były też występy artystyczne, pokazy, wizyta w ogrodzie sensorycznym, a także quizy, gry, miniwarsztaty, konsultacje oraz badania. Tak rozpoczął się VII Poznański Tydzień Organizacji Pozarządowych.

Dzień Organizacji Pozarządowych na Placu Wolności
Dzień Organizacji Pozarządowych na Placu Wolności

W ciągu najbliższego tygodnia, do 23 września, osoby w każdym wieku - od przedszkolaka po seniora - będą mogły skorzystać z wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych, związanych z edukacją i zdrowiem, organizowanych głównie w siedzibach organizacji pozarządowych na terenie Poznania.

Już w sobotę na Placu Wolności poznaniacy mieli okazję zapoznać się z działalnością większości z nich. W ramach Dnia Organizacji Pozarządowych można było też zbadać słuch w specjalnym Słuchobusie, a także honorowo oddać krew. Punktem kulminacyjnym imprezy był happening, podczas którego ułożono z wielkich puzzli napis "Pozarządowy Poznań".

W ciągu najbliższego tygodnia Poznańskie organizacje pozarządowe zorganizują m.in. piknik sąsiedzki w Ogrodzie Łazarz, warsztaty rękodzieła oraz pokażą, jak maluje się witraże. Na dzień otwartych drzwi zaprasza Biblioteka Domu Bajek, a na spektakle Teatr W Przejściu. Tydzień Organizacji Pozarządowych będzie również okazją do spotkania z piosenką harcerską i turystyczną oraz odwiedzin Galerii Jak.

Można będzie także skorzystać z treningów pamięci, warsztatów z dietetykiem, warsztatów pomagających walczyć ze stresem, a także z dni otwartych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, Klubu Seniora na Ratajach oraz Poznańskiego Stowarzyszenia Abstynentów. 

Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę będą mogły skorzystać ze spotkań, podczas których dowiedzą się jak założyć organizację pozarządową, włączyć się w wolontariat, czy zorganizować kampanię społeczną. Przewidziano również darmową lekcję języka migowego dla początkujących.

VII Tydzień Organizacji Pozarządowych będzie również okazją do aktywności fizycznej. Zaplanowano m.in. zajęcia sportowe dla dzieci, zajęcia fitness dla każdego oraz rajd z kijami nordic walking z instruktorem.

Dokładny program tegorocznej edycji Tygodnia Organizacji Pozarządowych można znaleźć na stronie:

http://www.poznan.pl/mim/publikacje/pages.html?id=39451&ch=39581&instance=1017〈=pl&key=c24b07df8f361803efd659b91147a678

Jacek Łakomy/Joanna Żabierek/biuro prasowa