Ekologiczny samochód dla Eko Patrolu

Strażnicy Eko Patrolu otrzymali nowy radiowóz z napędem hybrydowym. Ekologiczne auto wyposażone jest w miernik poziomu zanieczyszczeń powietrza, który będzie pomocny w walce o czyste powietrze. Na ulicach Poznania będzie je można zobaczyć już w najbliższą niedzielę.

Strażnicy Eko Patrolu otrzymali nowy radiowóz z napędem hybrydowym
Strażnicy Eko Patrolu otrzymali nowy radiowóz z napędem hybrydowym

Przyjazny środowisku radiowóz z napędem hybrydowym to pierwsze takie auto w poznańskiej Straży Miejskiej.

- Jeśli w przyszłości będziemy mieli możliwość zakupu więcej tego rodzaju pojazdów, na pewno z tego skorzystamy. Chcemy, by strażnicy miejscy propagowali ekologię także w ten sposób - mówi Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej w Poznaniu. 

Z bogatego wyposażenia radiowozu na uwagę zasługuje miernik poziomu zanieczyszczeń, który będzie służył w walce o czyste powietrze. To już drugie takie urządzenie w zasobach poznańskiej straży miejskiej. Przy jego użyciu strażnicy dowiadują się, jaka jest aktualnie zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu. Na tej podstawie typują rejony, w których prowadzone są kompleksowe kontrole.

- Nowy samochód w głównej mierze będzie służył kontroli czystości powietrza. Gdy badania nie będą prowadzone, wykorzystywany będzie też jednak do innych działań Eko Patrolu. Na pewno nie będzie stał w garażu - zapowiada Waldemar Matuszewski.

Samochód kosztował blisko 180 tys. zł. Został kupiony ze środków Miasta Poznania, z inicjatywy Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Poznania.

O tym, jak potrzebny jest profesjonalny sprzęt, świadczą liczby. W sezonie grzewczym 2017/2018 strażnicy miejscy podjęli 2593 interwencje. Większość z nich, bo 2530 dotyczyło instalacji grzewczych, a 63 nielegalnych ognisk na działkach. Funkcjonariusze wystawili 302 mandaty i 36 pouczenia. Do sądu trafił jeden wniosek o ukaranie.

AJ/SM