Enigma na żywo - WCC 2018

Po raz pierwszy w Poznaniu odbywa się Światowy Kongres Informatyczny (WCC). W piątek jego uczestnicy oraz widzowie transmisji online obejrzą proces odszyfrowania - na wzór pogromców Enigmy - zakodowanej wiadomości.

Szyfrokontener - Pogromcy Enigmy - grafika artykułu
Szyfrokontener - Pogromcy Enigmy

Do czasów II wojny światowej poznaniaków przeniosą naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Wykorzystując działanie maszyny szyfrującej Enigma, wyślą do laboratorium w Bletchley Park wiadomość. Brytyjczycy za pomocą repliki Bomby Turinga (urządzenia do łamania szyfrogramów) spróbują odczytać otrzymaną informację. Proces wysyłania i rozszyfrowania wiadomości można obejrzeć dzięki transmisji online dostępnej na stronie: http://wcc2018.org/Enigma-live

Poza pokazami bezpośrednio związanymi z szyfrowaniem odbędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących.

Światowy Kongres Informatyczny (WCC) odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Jest to główne wydarzenie Międzynarodowej Federacji ds. Przetwarzania Informacji (IFIP), która powstała w 1960 r. Kongres odbywa się co 2 lub 3 lata od 1959 r., za każdym razem w innym mieście świata. W tym roku gospodarzem jest Poznań. Wykłady i pokazy odbędą się w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej.

Muzeum Enigmy w Poznaniu

Historia rozszyfrowania działania niemieckiej Enigmy związana jest z Poznaniem. Urządzeniem tym zajmowali się - oprócz naukowców francuskich i brytyjskich - polscy matematycy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego. Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski w latach 30. XX w. opracowali system rozbrajający niemieckie depesze, a także zbudowali swoje własne urządzenia rozszyfrowujące.

W 2019 r. w Poznaniu przewidywane jest zakończenie prac związanych z Centrum Szyfrów Enigma. To miejsce łączące historię i z naukami matematycznymi. Mieści się w dawnym budynku Collegium Historicum (ul. Święty Marcin 78), w miejscu historycznego oddziału biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali polscy pogromcy Enigmy.

W Muzeum znajdzie się stała ekspozycja poświęcona historii kryptologii oraz model urządzenia Enigma. Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, planowane jest stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne.

Obecnie poznaniacy mogą poznać historię urządzenia szyfrującego oraz polskich matematyków, dzięki wystawie "Pogromcy Enigmy". Znajduje się ona w tzw. szyfrokontenerze, który stoi przed CK Zamek przy ul. Św. Marcin.

Więcej o Muzeum Enigmy można przeczytać tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/muzeum-enigmy-z-dofinansowaniem,112022.html

Program Światowego Kongresu Informatycznego:

godz. 9:15-11.00

1.Wprowadzenie do historii Enigmy i Bomby Turinga, wyjaśnienie roli komunikatu (tzw. crib) do łamania kodu, a następnie wysłanie tajnej wiadomości do National Museum of Computing w Bletchley Park. Live:  http://wcc2018.org/Enigma-live

2.Wykład Sir Dermota Turinga: Czy Alan Turing widział Enigmę w Bletchley Park?

3.Połączenie wideokonferencyjne z National Museum of Computing: raport z postępów w rozszyfrowywaniu wiadomości.

godz.  14.00-15.45

1.Połączenie wideokonferencyjne z National Museum of Computing: raport z postępów w rozszyfrowywaniu wiadomości

2.Wykład Marka Grajka: Jak Polacy złamali szyfry Enigmy?

3.Wykład Marka Grajka: Muzeum Enigmy w Poznaniu

4.Połączenie wideokonferencyjne z National Museum of Computing: raport końcowy z procesu rozszyfrowywania wiadomości.