Festiwal Spring Break 2019

Około 170 wykonawców wystąpi w ponad 20 miejscach podczas szóstej edycji Enea Spring Break Showcase Festival & Conference. Impreza startuje dzisiaj, 25 kwietnia, i potrwa do soboty. Dodatkowo w niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się specjalne wydarzenie dla rodzin na Wolnym Dziedzińcu.

Festiwal Enea Spring Break odbędzie się w tym roku po raz szósty - grafika artykułu
Festiwal Enea Spring Break odbędzie się w tym roku po raz szósty

Spring Break to festiwal showcase'owy. Formuła tego typu imprez przewiduje krótkie (30 minut do godziny) koncerty debiutujących artystów. Ma to im umożliwić pokazanie się przed szeroką publicznością i zaistnienie na rynku muzycznym. Spring Break festiwal odbywa się w licznych klubach w centrum Poznania. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku. Przez te kilka lat impreza rozrosła się (w 2018 roku odbywała się w 16 miejscach), zyskała renomę zarówno wśród artystów, jak i publiczności.

Podobnie jak na innych festiwalach showcase'owych, tak i na Spring Breaku najważniejsze jest dokonywanie wyborów i umiejętność przemieszczania się pomiędzy klubami czy scenami. W tym samym czasie może w różnych miejscach występować nawet dziesięciu artystów. Trzeba wówczas zdecydować, czy chce się posłuchać znanego wokalisty, zespołu który dopiero stawia pierwsze kroki i być może za kilka lat zrobi karierę, czy też zagraniczną grupę, która może już do Polski więcej nie przyjechać.

Największa scena festiwalu zlokalizowana będzie, podobnie jak poprzednich latach, na Placu Wolności. Udział w koncertach odbywających na Enea Stage jest gwarantowany dla każdego, kto zakupi karnet. W innych miejscach decydować będzie pojemność. Nie ma jednak możliwości kupienia biletów na pojedyncze koncerty czy dni, a jedynie karnet na cały festiwal. Oprócz Placu Wolności imprezy odbywać się będą w miejscach: Alternativa Club, Barock, Bardzo, Blue Note, Dragon, Dubliners, Dziedziniec Różany, Dziedziniec Starego Browaru, Dziedziniec Szkoły Baletowej, Meskalina, Music Bar & View, Opcja, Pies Andaluzyjski, Pod Minogą, Próżność, Przelot, Rewiry, Sala Wielka CK Zamek, Scena Na Piętrze, Schron Sala Górna, Tama i W Starym Kinie.

Nieodłącznym elementem są konferencje i warsztaty. Na Dziedzińcu Starego Browaru w Galerii można do piątku obejrzeć wystawę okładek w ramach konkursu 30/30. W piątek i sobotę w tym miejscu odbędzie Giełda Fonograficzna. Także w piątek i sobotę, przy okazji koncertów na Enea Stage, działać będzie otwarta dla wszystkich strefa gastronomiczna.

Znani, mniej znani, jeszcze nieznani

Magnesem przyciągającym publiczność na większość imprez, koncertów, czy festiwali są gwiazdy. W tym roku Spring Break posłuchać będzie można m.in. Darii Zawiałow, Meli Koteluk (obie na Placu Wolności), Voo Voo, Lao Che, Peję, czy Sorry Boys. Artyści ci zapełniają całe kluby. Poznański festiwal to jednak znakomite miejsce na wypromowanie się młodych zespołów. Jednym z nich jest grupa Terrific Sunday. Muzycy tego zespołu przyznają, że dzięki ich występ w 2014 roku usłyszała o nich "branża". Dostali propozycję występu na Openerze oraz nagrali debiutancką płytę. Podobną drogę przeszła wspomniana już Daria Zawiałow, dla której nie będzie to debiut na festiwalu Spring Break. Wystąpiła tu już trzy lata temu jeszcze przed wydaniem swojej pierwszej płyty. Okrzyknięto ją wówczas "objawieniem festiwalu".

Osobną kategorią są zespoły zagraniczne. W 2015 roku wystąpiła grupa Years & Years. To był ich pierwszy występ w Polsce, który na Zachodzie był już znany. Do Polski wracali później kilka razy już jako gwiazdy. W zeszłym roku swoją energią zaraziła widzów Sali Wielkiej holenderska formacja My Baby. Podobnie może być w tym roku z zespołem The Slow Readers Club. W Wielkiej Brytanii na ich koncertach bawi się kilka tysięcy osób. Gazeta New Musical Express porównuje ich do The XX, Depeche Mode, czy Alt-J. Oby klub Pod Minogą, gdzie zagrają  w czwartek, nie okazał się za mały.

Co roku przed poznańską publicznością prezentują się mało znani artyści z zagranicy. W tym roku posłuchać będzie można zespołów z Czech, Francji, Litwy, Łotwy, Rosji i Węgier.

Silną grupę reprezentantów będzie miała stolica Wielkopolski. Z Poznaniem związanych jest przynajmniej 25 formacji grających różną muzykę - od rapu, przez pop i rock, po folk czy elektronikę.

Koncerty każdego dnia rozpoczynać się będą około godziny 17-18 i kończyć ok 2 w nocy. Wyjątkiem będzie sobota, kiedy ostatnie imprezy zakończą się na ranem (Hrabioza w Schronie rozpocznie się o 5:00).

Spring Break dla dzieci

W tym roku impreza zostanie przedłużona o jeden dzień. W niedzielę, 28 kwietnia, na Dziedzińcu Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim Estrada Poznańska przygotuje piknik dla rodzin i wszystkich spragnionych relaksu na świeżym powietrzu. W programie koncerty, animacje dla dzieci, strefa relaksu. Na miejscu będzie można skorzystać również z punktów gastronomicznych. Wystąpi Żywa Akademia Pana Kleksa oraz Jerz Igor. Żywa Akademia Pana Kleksa to interaktywne widowisko, którego podstawą jest muzyka. Wybrane piosenki z wszystkich trzech filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa bawią, uczą, wzruszają, ale przede inspirują. Dla najmłodszych to poznanie pięknej historii, dla tych nieco starszych sentymentalna podróż do lat swojego dzieciństwa. Z kolei Jerz Igor to muzyczny duet, który tworzą Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz. O swoim projekcie mówią tak: "naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi". Impreza na Dziedzińcu potrwa od godziny 13:30 do 17:00.

Więcej na stronie wydarzenia

Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu Spring Break można znaleźć na stronie imprezy oraz wydarzeniu na FB.

RB

Załączniki