Festyn w zajezdni na Franowie

Pokazy nowoczesnego taboru autobusowego i tramwajowego, zabawy dla dzieci i konkursy z nagrodami oraz zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych zajezdni w Europie - to wszystko czekało na poznaniaków podczas rodzinnego festynu na Franowie.

Festyn w zajezdni na Franowie był częścią obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu
Festyn w zajezdni na Franowie był częścią obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Festyn zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

- Impreza jest naprawdę fajna - mówi  Jakub Kuster, nastolatek, który przyjechał do zajezdni, żeby obejrzeć autobusy. - Od dziecka chciałem zostać kierowcą autobusu, to jest coś, co mnie naprawdę interesuje. Obejrzałem już cały tabor, teraz chcę zobaczyć jeszcze dodatkowe atrakcje.

Tych zaś nie brakowało. Na przybyłych czekała wystawa, na której można było zobaczyć nowe autobusy, tramwaje, pojazdy ratownicze i techniczne, a także najnowocześniejsze rowery i samochody hybrydowe oraz elektryczne - niektóre można było nawet osobiście przetestować.

- Podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu chcemy namawiać mieszkańców Poznania, by przesiedli się z samochodów na komunikację publiczną - mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, witając przybyłych na piknik mieszkańców. - Wszyscy chcemy odkorkować miasto, ale nie da się tego zrobić bez udziału środków zrównoważonego transportu i bez małych, codziennych decyzji mieszkańców miasta. Im szybsza, tańsza i lepiej zorganizowana będzie komunikacja miejska, tym więcej osób zechce z niej korzystać.  Im więcej powstanie bezpiecznych ścieżek rowerowych, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Wierzę, że razem uda nam się doprowadzić do tego, że poruszanie się po mieście będzie przyjemnością.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich pokazywali jak prawidłowo oznakować rower i rozdawali przewodniki rowerowe, a pod okiem studentów z Uniwersytetu Artystycznego można było odbyć podróż łazikiem po Księżycu. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i warsztaty, rozdano też nagrody zwycięzcom gry miejskiej: 30-dniowe okresowe bilety sieciowe na strefę A.

- Dziś obchodzimy Tydzień Zrównoważonego Transportu - mówił Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. - My, MPK, jesteśmy tego tranportu znaczącą częścią. Chcemy na tym pikniku pokazać państwu nasze dokonania, to, co przez lata udało nam się zrobić dla poprawy funkcjonowania komunikacji publicznej w Poznaniu.

Festyn był częścią promocji projektu "Poprawa efektywności transportu publicznego i usprawnienie integracji różnych form transportu miejskiego w Poznaniu i gminie Suchy Las".

Alicja Wesołowska/biuro prasowe