Galeria Plakatu otwarta

Plakaty agitacyjne i polityczne, plakaty do filmów, a nawet obrazy Alfreda Lenicy i Edwarda Dwurnika - to wszystko można zobaczyć w nowo otwartej Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu.

W galerii można oglądać plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u - grafika artykułu
W galerii można oglądać plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u

Galeria mieści się w willi przy Schronie Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej 62. Można w niej oglądać plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u - m.in. czasu socrealizmu oraz plakaty filmowe. Autorkami i kuratorkami wystawy są Kinga Przyborowska i Maria Skrzypczak.

Przestrzeń wystawy została podzielona na trzy części. W pierwszej sali można zobaczyć plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50.

W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostały plakaty filmowe, które opowiadają historię PRLowskiego kina. Równolegle z Polską Szkoła Filmową rozwijała się tzw. polska szkoła plakatu. Plakaty do filmów, jakie tworzyli jej przedstawiciele, pozbawione były aspektu ideologicznego, jakim charakteryzował się plakat polityczny i agitacyjny.

Trzecia sala to tzw. sala odwilżowa. Znajdują się tutaj obrazy Alfreda Lenicy z lat 50., a więc teoretyczne z okresu, kiedy obowiązywał socrealizm, jednak formalnie zupełnie nie przystające do kanonu. Artysta próbował dopasować treści i przedstawienia o tematyce socrealistycznej do nowoczesnych rozwiązań formalnych. Można tu też zobaczyć plakaty stworzone przez Rosława Szaybo i Romana Cieślewicza, które wprawdzie zachęcają do udziału w PRL-owskich świętach narodowych, jednak są całkowicie pozbawione cech stylu socrealistycznego. Zostały bowiem stworzone w latach 60., a więc w okresie tzw. odwilży, która w polskiej sztuce zaczęła się w roku 1955.

Do okresu politycznej odwilży tematycznie nawiązuje również dzieło Edwarda Dwurnika "Poznań 1956", które zostało stworzone w 2006 roku z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

W całej galerii można też obejrzeć meble z lat 50., 60. i 70., które z jednej strony są przykładami rozwijającego się od lat 50. polskiego designu, a z drugiej upodabniają sale Galerii do wnętrz polskich mieszkań z okresu PRL-u.

Zwiedzanie Galerii i Schronu będzie jedną z atrakcji Nocy Muzeów w sobotę 19 maja. Schron i Galeria będą czynne od godziny 16.00 do północy.

AW