Jest decyzja środowiskowa dla nowego szpitala dziecięcego

Wydział Ochrony Środowiska UMP wydał decyzję środowiskową dla budowy nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu przy ulicy Lutyckiej. Po uprawomocnieniu się tej decyzji będzie można kontynuować postępowanie w sprawie lokalizacji szpitala.

UM Poznań - grafika artykułu
UM Poznań

Spółka Szpitale Wielkopolski wystąpiła z wnioskiem do prezydenta Poznania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka szpitala pediatrycznego 16 września ubiegłego roku.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, jednostka właściwa do wydania tej decyzji, kilkakrotnie jednak musiał prosić o uzupełnienie niezbędnych danych we wniosku - zawierał on braki formalne, nie było także wyjaśnienia, na jakim terenie będzie miała miejsce ta budowa, a zapisy karty informacyjnej przedsięwzięcia nie były spójne z pozostałymi załącznikami, co uniemożliwiało ustalenie zakresu inwestycji i stron postępowania.

Wnioskodawca uzupełnił dokumenty i złożył wyjaśnienia 7 października, w związku z czym 13 października Wydział Ochrony Środowiska mógł wszcząć postępowanie w tej sprawie. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ w całej procedurze, precyzyjnie określonej przez prawo, uczestniczy nie tylko Wydział Ochrony Środowiska UMP, ale także inne jednostki, między innymi Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

12 listopada, już w trakcie postępowania okazało się, że treść karty informacyjnej przedsięwzięcia wymaga złożenia dodatkowych wyjaśnień merytorycznych: podanie powierzchni parkingów z podziałem na podziemne i naziemne, wyjaśnienie sposobu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków bytowych oraz wód opadowych tak na etapie budowy, jak i po zakończeniu inwestycji.

Niezbędne były także informacje o zasadach gospodarki odpadami, ochrona powierzchni ziemi oraz zieleni wraz z przedstawieniem planów wycinki drzew. Działka, na której ma powstać szpital, przez długi czas nie miała uregulowanego stanu prawnego, a więc nikt nie dbał o znajdującą się tam roślinność ani jej nie inwentaryzował.

Wyjaśnienia w tych i innych istotnych kwestiach napłynęły do wydziału 15 grudnia ubiegłego roku, a wydział przekazał je Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
5 stycznia okazało się, że dane przekazane przez inwestora wymagają kolejnego uzupełnienia, szczególnie o emisję hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza, a także zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych. Wyjaśnienia tych zagadnień napłynęły odpowiednio 13 i 18 stycznia.

Ostatecznie PIS oraz RDOŚ po zapoznaniu się z dokumentacją uznały, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Również Wydział Ochrony Środowiska UMP odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - i 18 stycznia, zgodnie z prawem, zawiadomił strony postępowania o możliwości zapoznania się z zebranymi danymi i wypowiedzenia się w tej sprawie przed wydaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Ponieważ żadna ze stron nie zgłosiła wniosków ani nie wniosła uwag, 1 lutego Wydział Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu.
- Wydanie tej decyzji cieszy, przybliża nas do rozpoczęcia inwestycji, bardzo ważnej dla Poznania i wojewodztwa - podsumował Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, odpowiedzialny za inwestycje.

Decyzja uprawomocni się po dwóch tygodniach.

Lilia Łada/biuro prasowe

Czytaj także:

Porozumieli się w sprawie szpitala dziecięcego