Jeżyce przejezdne

14 sierpnia otwarty zostanie przejazd w obu kierunkach na ul. Kraszewskiego. Do końca sierpnia wróci również ruch tramwajowy przez ul. Zwierzyniecką.

Skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Kraszewskiego
Skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Kraszewskiego

Remont i zamknięcie ul. Kraszewskiego i Zwierzynieckiej trwał około roku. Był on związany z inwestycją na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, w kwartale ulic: Gajowa-Sienkiewicza-Kraszewskiego-Zwierzyniecka. W ramach umowy partycypacyjnej z Miastem Poznań, poza chodnikami i torami, inwestor Zajezdni Poznań dokonał wymiany sieci energetycznych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych.

W związku z zakończeniem tego remontu, po analizie ruchu przygotowanej na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich, podjęto decyzję o zmianie organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego z ulicami: Kościelną i Kraszewskiego.

- Analizy oraz dane z obserwacji poczynionych przez członków zespołu (MIR, ZDM, ZTM, MPK, Policja) pozwoliły na określenie, jak powinna wyglądać organizacja ruchu na tym węźle i jaki będzie miał on wpływ na rozkład ruchu w tym obszarze - informuje Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni. 

Nie zostanie włączona sygnalizacja świetlna w tym rejonie. Utrzymany będzie też obecny ruch ulicą Dąbrowskiego - jadąc od ul. Wawrzyniaka będzie można skręcić w lewo w ul. Kościelną, w prawo w ul. Kraszewskiego i pojechać na wprost wzdłuż Runku Jeżyckiego. Poruszając się ul. Dąbrowskiego od ul. Prusa - pojechać prosto lub skręcić w prawo w ul. Kościelną.

Z Kraszewskiego będzie można skręcić w prawo w ul. Dąbrowskiego, natomiast w lewo będą to mogły zrobić tylko autobusy i tramwaje.

Z ul. Kościelnej będzie możliwy skręt w prawo w ul. Dąbrowskiego, natomiast w lewo dozwolony będzie skręt wyłącznie dla autobusów.

Zmiany na ul. Kościelnej wymuszone są wzmożonym przepływem pojazdów w lewo w stronę ul. Dąbrowskiego i Kraszewskiego, przy jednoczesnym wzroście ruchu na ul. Dąbrowskiego od strony centrum i z ul. Prusa. Uniemożliwia to bezpieczne pokonanie skrzyżowania, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

- Z naszych obserwacji wynika, iż przy ograniczonym obecnie ruchu dochodzi do incydentów wymuszania wyjazdu z ul. Kościelnej w lewo. Nie ma możliwości, aby wszystkie pięć relacji przecinających ul. Dąbrowskiego - dwa kierunki na wprost i jeden skręt w lewo dla pojazdów osobowych oraz dwa na wprost dla tramwajów - były jednocześnie wolne - wyjaśnia Łukasz Dondajewski.  - Ponadto zmiany podyktowane są podniesieniem poziomu bezpieczeństwa pieszych poruszających się w okolicy skrzyżowania ulicy Dąbrowskiego z ul. Kościelnej. Sytuacja na węźle będzie stale monitorowana, szczególnie po powrocie ruchu tramwajowego na ul. Kraszewskiego - dodaje Miejski Inżynier Ruchu.

Wraz z otwarciem ul. Kraszewskiego dostępne będą wyjazdy we wszystkich kierunkach z ul. Szamarzewskiego oraz zwężony wjazd w ul. Sienkiewicza. Chodnik na ul. Kraszewskiego wzdłuż inwestycji "Zajezdnia Poznań" oddany będzie do użytku wraz z uruchomieniem tramwajów, a od 14 sierpnia piesi, na odcinku od ul. Zwierzynieckiej do Sienkiewicza, będą się mogli poruszać nowym chodnikiem po zachodniej stronie ul. Kraszewskiego. Wraz z uruchomieniem tramwajów ul. Zwierzyniecka otwarta też zostanie dla samochodów.

Komunikacja publiczna - ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecka

W związku z otwarciem dla ruchu kołowego, od 14 sierpnia 2017 r. na stałą trasę wracają autobusy linii nr 64, a pod koniec sierpnia - także tramwaj nr 2.

Autobusy linii 64 będą poruszać się po trasie sprzed rozpoczęcia remontu.

PUSZKINA -... - Kościelna - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Szylinga - Matejki -... - KACZA

Otwarcie dla tramwajów torowisk na ulicach Zwierzynieckiej i Kraszewskiego planowane jest pod koniec sierpnia. Zaczną wtedy z powrotem kursować tymi ulicami tramwaje linii nr 2.

OGRODY - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Święty Marcin - Towarowa - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 - DĘBIEC

W związku z toczącymi się do końca sierpnia pracami torowymi wzdłuż ul. Królowej Jadwigi tramwaje linii nr 2 nadal będą kursować częściowo zmienioną trasą przez ulice: Towarową, Matyi, Wierzbięcice. Linia nr 20, która obecnie kursuje ul. Dąbrowskiego na Ogrody, a w przeciwnym kierunku na os. Sobieskiego, pozostanie na tej trasie do początku września.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe

Załączniki