Kenia chce rozwijać współpracę z Poznaniem

Przedstawiciele rządu Kenii zadeklarowali chęć rozwijania relacji z Polską. Chcą, by Poznań stał się miastem partnerskim jednego z kenijskich miast. O możliwościach współpracy, także gospodarczej, rozmawiali z zastępcą prezydenta Poznania Arkadiuszem Stasicą.

Arkadiusz Stasica z delegacją rządu Kenii - grafika artykułu
Arkadiusz Stasica z delegacją rządu Kenii

Kenia utrzymuje partnerskie stosunki z wieloma miastami, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Teraz obszarem jej zainteresowań w coraz szerszym zakresie staje się Europa.

- Otwieramy się na inwestycje zagraniczne. Afryka teraz intensywnie się rozwija i stwarza wiele możliwości współpracy w zakresie produkcji energii, górnictwa, rolnictwa, telekomunikacji, infrastruktury. Sporo inwestują u nas Chińczycy, ale teraz czas na pogłębione partnerstwo z Europą Wschodnią. Tutaj chcielibyśmy koncentrować się na Polsce - zadeklarował Ali Nur Ismail Ali, minister przemysłu, inwestycji i handlu Kenii - Sami jako kraj też mamy sporo do zaoferowania, np. świetną kawę.

Z wstępnych rozmów wynika, że potencjalnie miastem partnerskim Poznania miałoby być Nyeri, duży ośrodek handlowy w środkowej Kenii.

-Poznań jest udziałowcem Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ciągu roku organizowanych jest wiele różnych imprez targowych. To doskonała okazja do bezpośrednich spotkań i rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi - mówił Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania - Jesteśmy otwarci na rozmowy o partnerstwie. To z pewnością pozwoliłoby ożywić wzajemną wymianę handlową i współpracę gospodarczą.

Region, w którym leży miasto Nyeri, to tereny w większości rolnicze. Produkcja maszyn, ciągników i innych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie to jeden z obszarów, którymi rząd Kenii zainteresowany jest w szczególności. W ramach pobytu w Polsce ministrowie wzięli udział w VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, podczas którego spotkali się między innymi z prezesem firmy Ursus. Do Poznania przyjechali w ramach rewizyty na zaproszenie fundacji Barka. Poznańska Fundacja od kilku lat współpracuje z Kenią w zakresie budowania centrów integracji społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Barka od 25 lat zajmuje się aktywizacją zawodową i społeczna osób bezrobotnych. Partnerzy z Kenii chcą, by niektóre z tych innowacyjnych rozwiązań zostały przeniesione na grunt kenijski. W 2012 i 2016 roku odbyły się wizyty studyjne przedstawicieli Fundacji Barka w Kenii i Etiopii. Teraz przedstawiciele kenijskiego przyjechali do Polski. Goście poznawali programy Fundacji Barka w Poznaniu i Wielkopolsce, odwiedzili też centra integracji społecznej w Gębiczynie i Krobi.

Joanna Żabierek/biuro prasowe