Komunikacja po Nowym Roku

Wraz nowym rokiem poznańska komunikacja publiczna wprowadza drobne zmiany tras oraz zwiększa częstotliwość kursowania niektórych tramwajów i autobusów.

Szóstka zamiast na Budziszyńska będzie dojeżdżać do pętli Junikowo
Szóstka zamiast na Budziszyńska będzie dojeżdżać do pętli Junikowo

Tramwaj nr 6 na Junikowo

Od 2 stycznia na wszystkich liniach tramwajowych obowiązują nowe rozkłady jazdy. Zmiany te są w większości jednak kosmetyczne, a jedyną znaczącą jest przedłużenie kursowania tramwaju nr 6 do pętli Junikowo. Dotychczas bowiem kończył on swoją trasę na pętli Budziszyńska.

Autobus 49 przez tunel

Znacząco zmieni się za to kursowanie autobusu linii 49. Będzie on jeździł tunelem pod ulicą Czechosłowacką. Uruchomione zostaną nowe przystanki: Czechosłowacka Tunel, Głuchowska oraz Kalinowa. Autobusy linii nr 49 nie będą już zatrzymywać się na przystankach Cedrowa - na ul. Racjonalizatorów oraz  Dębiec - na ul. 28 Czerwca 1956 r. (pomiędzy tunelem a tzw. małą pętlą). Przystankiem końcowym "Dębiec" dla linii 49 będzie przystanek linii podmiejskich zlokalizowany na ul. 28 Czerwca 1956 r. Autobusy będą dodatkowo zatrzymywać się na tymczasowych przystankach "Korfantego" znajdujących się na ul. Opolskiej.

Zmiana spowoduje, że autobus nie będzie musiał przejeżdżać przez przejazdy kolejowe, co powinno poprawić płynność i punktualność kursowania. 

Jednocześnie ze zmianą trasy zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii. Od 2 stycznia autobusy linii nr 49 będą jeździć co 30 minut w dni robocze i co 40 minut w soboty i dni świąteczne. Dotychczas jeździły co 60 minut we wszystkie dni tygodnia. 

58 i 247 do Sypniewa po stałej trasie

W związku z kolejnym etapem prac przy budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Starołęckiej i Głuszyna autobusy linii nr 58 i 247 w kierunku Sypniewa kursować będą stałą trasą, czyli ulicą Starołęcką aż do nowo wybudowanego ronda a na nim skręcą w ul. Głuszyna.

W kierunku przeciwnym natomiast nadal obowiązywać będzie objazd ulicami Klimontowską, Staszowską i Czernichowską. Przystanek tymczasowy "Starołęka Wielka" w kierunku Sypniewa, znajdujący się na ul. Starołęckiej przy ul. Andrychowskiej ulega likwidacji. Przywrócone zostaje funkcjonowanie przystanku stałego "Starołęka Wielka" na ul. Głuszyna tuż za nowo wybudowanym rondem.

Autobusy 46, 50 i 78 częściej

W celu lepszej obsługi pasażerów od 2 stycznia wprowadzone zostały korekty w rozkładach jazdy linii nr 45, 50 i 78.

Autobusy linii nr 45 w dni robocze, w godzinach szczytu, kursować będą częściej, co 20 minut. Na linii nr 50 uruchomione zostaną w dni robocze wcześniejsze niż obecnie kursy - autobusy będą kursować od godz. 6:00.

Z kolei autobusy linii nr 78 w soboty i dni świąteczne kursować będą z większą częstotliwością: co 30-40 minut.

Nocne linie 232 i 238 do szpitala

W związku z przejęciem pomocy doraźnej dla obszaru Nowego Miasta przez szpital przy ul. Szwajcarskiej, zmieniona zostaje lokalizacja przystanku końcowego dla linii 232. Autobusy jadące z ronda Kaponiera pojadą ulicą Kurlandzką do przystanku "Szwajcarska Szpital", gdzie zakończą kurs. Po rozpoczęciu kolejnego kursu spod szpitala, autobusy pojadą do przystanku "Os. Rusa" i dalej będą kontynuować kursy po dotychczasowej trasie.

Wszystkie kursy linii 238, które dotychczas kończą na pętli "Os. Orła Białego", zostaną wydłużone przez ulicę Kurlandzką do pętli "Szwajcarska Szpital". Autobusy linii 238 jadące do i z Franowa także będą podjeżdżać na przystanek pod budynkiem szpitala.