Komunikacja publiczna w czerwonej strefie

W poniedziałek, 19 października, na poznańskie torowiska i ulice wyjechało 178 tramwajów i 248 autobusów. W godzinach komunikacyjnego szczytu kursują wszystkie możliwe obecnie pojazdy wraz z rezerwą. 

Tramwaj Moderus Gamma linii nr 16 - grafika artykułu
Od soboty, 17 października, autobusami i tramwajami jednocześnie może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 procent wszystkich miejsc, przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać niezajęta

Od soboty, 17 października, Poznań znalazł się w czerwonej strefie i w związku z tym zaczęły obowiązywać obostrzenia co do liczby osób poruszających się komunikacją publiczną. Zgodnie z rozporządzeniem rządu autobusami i tramwajami jednocześnie może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 procent wszystkich miejsc, przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać niezajęta.

Komunikacja  zbiorowa od początku września 2020 r. funkcjonuje w maksymalnym możliwym wymiarze i nie ma już możliwości zasadniczego zwiększenia dostępności miejsc. Samorządy, organizatorzy transportu i przewoźnicy dysponują ograniczonym zasobem taboru i prowadzących pojazdy - nie ma możliwości nieograniczonego ich zwiększania.

W komunikacji miejskiej i na terenach ogólnodostępnych (na przykład na przystankach) nadal należy zakrywać usta i nos - maseczką, przyłbicą, czy też odzieżą. Osoby zwolnione z tego obowiązku powinny mieć przy sobie stosowne zaświadczenie lekarskie, które podczas kontroli należy okazać policji lub straży miejskiej.

Przypominamy, że aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie codziennego sprzątania. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem - kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany z użyciem specjalistycznych środków.

RB