"Krewni Euro" wchodzą nam w krew. Rusza kolejna zbiórka

Pomimo, że EURO 2012 już dawno za nami, wciąż wspieramy honorowe krwiodawstwo. Miasto Poznań, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje akcję zbiórki krwi "Krewni Euro". W czwartek 16 października między 10.00 a 16.00 siedziba NBP przy Alejach Marcinkowskiego 12 zamieni się w punkt poboru tego ratującego życie płynu.

Źródło: https://www.facebook.com/groups/341661989499/
Źródło: https://www.facebook.com/groups/341661989499/

Jest to już kolejna edycja wydarzenia. Poznań jako jedyne miasto organizujące mecze EURO 2012, wykorzystało zainteresowanie rozgrywkami i zdecydowało się wesprzeć honorowe krwiodawstwo. Docelowo projekt "Krewni Euro" miał być realizowany do czerwca 2012 roku, a więc do momentu rozgrywania w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Jednak z uwagi na fakt, iż akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem i została doceniona nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce, organizatorzy zdecydowali się na jej kontynuację. Nie bez znaczenia jest również kwestia, że dotychczasowe jej efekty wpłynęły pozytywnie na jej wizerunek i wytworzyły swego rodzaju markę. Złym posunięciem byłoby więc zaprzepaszczenie jej dotychczasowych rezultatów oraz ogromnego poparcia społecznego,
z którym się spotkała.

Istotnym faktem, która również wpłynął na decyzję o kontynuacji akcji jest wciąż niewystarczająca liczba krwiodawców. Dlatego też kolejną edycję zorganizowano już rok po EURO - w budynku poznańskiej Szkoły Baletowej.

- Każda organizowana przez nas edycja "Krewnych Euro" okazywała się frekwencyjnym sukcesem. Mam nadzieję, że i tym razem znajdzie się sporo osób, które będą chciały przyłączyć się do tak szczytnej inicjatywy - mówi prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. 

Jednak akcja "Krewni Euro" to nie tylko zbiórka krwi. W trakcie wszystkich edycji, których od września 2009 roku było aż trzynaście, można było również zarejestrować się do bazy dawców szpiku bądź wypełnić zgodę na transplantację narządów. Nie inaczej będzie i tym razem.

Tegoroczna edycja skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi - głównie dlatego, że październik, czyli miesiąc, w którym odbędzie się akcja, uważany jest za miesiąc studentów.

- Do oddawania krwi zachęcamy jednak nie tylko młodych ludzi. Krwiodawców ciągle brakuje, więc pomoc każdego będzie na wagę złota - dodaje Grobelny.

Nie bez znaczenia jest również miejsce, gdzie zostanie przeprowadzona akcja zbiórki krwi. Wszystkie poprzednie edycje organizowane były w istotnych punktach miasta. W ubiegłych latach projekt "Krewni Euro" gościł więc m.in. w Muzeum Narodowym, Palmiarni Poznańskiej czy przed Stadionem Miejskim. W tym roku gospodarzem tego wydarzenia będzie siedziba Narodowego Banku Polskiego - jedno z bardziej charakterystycznych miejsc na mapie Poznania.

NK/PI