Kulinarny symbol Poznania

W lipcu 2017 Poznań i Wielkopolska zyskały kolejny kulinarny symbol. Po latach żmudnych starań Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Komisja Europejska zdecydowała, że Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska dołączy do bardzo ekskluzywnego grona produktów unijnych sygnowanych znakiem chronionego oznaczenia geograficznego.

Białą z certyfikatem wytwarza tylko 8 producentów w Polsce - grafika artykułu
Białą z certyfikatem wytwarza tylko 8 producentów w Polsce

Starania o przyznanie chronionego oznaczenia geograficznego UE dla naszego regionalnego specjału trwały wiele lat. Zaczęły się niemal 15 lat temu z inicjatywy Jacka Marcinkowskiego, wywodzącego się ze znanej rodziny poznańskich rzeźników i wędliniarzy, w której przepis na białą przekazywano sobie od kilku pokoleń. Nie mógł on pogodzić się z faktem, że rynek zalewają supermarketowe podróbki białej. Przez wiele lat Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu organizowała więc certyfikację wędlin wielkanocnych, w tym też naszej słynnej białej. Z czasem wpisano ją na listę produktów regionalnych.

Gdy wniosek przeszedł pomyślnie weryfikację w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, można go było wysłać do Brukseli. Te działania - również finansowo - wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wreszcie wiosną 2017 roku wniosek złożony przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu dostał pozytywną opinię i białej przyznano chronione oznaczenie geograficzne. Od 7 lipca 2017 decyzja Komisji Europejskiej jest prawomocna - Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska dołączyła do ekskluzywnego grona produktów, których jakość i smak są gwarantowane.

- Certyfikat pomógł wypromować rogale świętomarcińskie w całej Polsce i na świecie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy, by Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska była tak samo rozpoznawalna. Musimy zacząć jednak od siebie samych i przekonać najpierw mieszkańców Wielkopolski, a potem całego kraju, że nasza biała jest rzeczywiście niepowtarzalna i wyjątkowo smaczna.

Producent, który chce znakować swoją kiełbasę unijnym oznaczeniem musi poddać się procedurze weryfikacyjnej. Przedstawiciele Wojewódzkich Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych po przeprowadzeniu szczegółowej kontroli w zakładzie określają czy dany produkt spełnia precyzyjne warunki nadania tego oznaczenia. W tej chwili certyfikat przyznano 8 producentom.

We wtorek, 13 marca, w Centrum Kultury Zamek dziennikarze porównywali, który z nich produkuje najsmaczniejszą białą. Oceniano nie tylko smak, ale i wygląd kiełbasy, którą degustowano zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Według opisu chronionego oznaczenia geograficznego Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska jest produkowana wyłącznie z świeżego mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godz. po uboju.

- Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, a jedynymi dodatkami są: sól warzona, świeżo zmielony pieprz czarny, świeży tarty czosnek oraz tarty majeranek, który do białej kiełbasy jest dodawany tylko w Wielkopolsce - mówi Jacek Marcinkowski z Wielkopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy. - Wszystkie składniki poza pieprzem pochodzą z Polski. Kiełbasa według normy powinna mieć 10-12 cm długości i średnicę do 3,3 cm.

Chronionego oznaczenia geograficznego mogą używać producenci z terenu całego województwa wielkopolskiego, a także 8 powiatów z województwa lubuskiego i 2 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Są to odpowiednio powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, świebodziński, wschowski i zielonogórski z terenu Ziemi Lubuskiej. A z Kujaw - powiat mogileński oraz żniński.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe