Liderzy biznesu i polityki na konferencji ABSL w Poznaniu

Poznań przygotowuje się do prestiżowej międzynarodowej konferencji ABSL. Ponad tysiąc gości z całego świata spotka się w naszym mieście, by porozmawiać o przyszłości nowoczesnych usług dla biznesu. Przyjadą najważniejsze osobistości ze świata polityki, biznesu i mediów.

Konferencja odbędzie się w Poznaniu 6-8 czerwca
Konferencja odbędzie się w Poznaniu 6-8 czerwca

Konferencję organizuje ABSL, czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, wiodąca organizacja reprezentująca nowoczesne usługi dla biznesu w Polsce. To branża, która już teraz daje w Polsce pracę ponad 265 tys. osób i w krótkim czasie stała się bardzo ważną gałęzią polskiej gospodarki.

Doroczna, 9. już konferencja ABSL, która w tym roku odbędzie się w Poznaniu 6-8 czerwca, to najważniejsze wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej tegoroczny tytuł brzmi: "Poland. The place to grow", czyli "Polska - doskonałe miejsce do rozwoju".

W konferencji weźmie udział ok. 1000 uczestników. To liderzy biznesu: prezesi i członkowie zarządów, akcjonariusze najważniejszych firm, politycy, dziennikarze. Już po raz drugi spotkają się oni w Poznaniu, gdzie będą mieli możliwość wymiany poglądów i dyskusji.

Jednym z kluczowych punktów każdej konferencji ABSL jest wystąpienie gościa specjalnego. W poprzednich edycjach gośćmi specjalnymi byli m.in. Madeleine Albright i Condoleezza Rice, pełniące wcześniej funkcję sekretarza stanu USA, Tony Blair i David Cameron - byli premierzy Wielkiej Brytanii, Lech Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek czy Mateusz Morawiecki. W tym roku gościem specjalnym będzie osoba spoza polityki: Simon Sinek - światowy autorytet w obszarze przywództwa, profesor na Columbia University i uznany autor, założyciel firmy Sinek Partners.

- Organizacja Konferencji ABSL w naszym mieście pokazuje inwestorom, że Poznań jest otwarty na inwestycje z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Kolejne biura, otwierane w Poznaniu przez firmy z tej branży, oznaczają atrakcyjne miejsca pracy dla młodych, wykształconych ludzi. Ciekawe oferty to nie tylko szansa dla absolwentów poznańskich uczelni - pozwalają one również ściągać do Poznania wykształconą kadrę pracowniczą i zatrzymywać ją w mieście. Konferencja jest też doskonałą okazją do pokazania Poznania jako miejsca dla lokowania inwestycji, ale także jako miejsca o wysokiej jakości życia.

Poznań jest ważnym ośrodkiem na mapie centrów usług dla biznesu w naszym kraju - według danych Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania w mieście znajduje się ponad 80 centrów usług dla biznesu, które zatrudniają ok. 16,5 tys. osób. Swoje centra usług dla biznesu w  Poznaniu mają m.in. takie marki jak: IKEA, Jeronimo Martins, McKinsey & Company, ROCKWOOL, MARS Global Services, MAN Accounting Center czy Centrum GSK IT.

- Poznań to od zawsze miasto kojarzone z rozwojem biznesu, znane z tego, że tworzy przyjazny klimat do rozwijania działalności, aktywnie poszukuje i wspiera inwestorów - mówi Sebastian Drzewiecki, szef poznańskiego oddziału ABSL. - Najlepszym dowodem jest chociażby wysokie miejsce miasta w opublikowanym w lutym tego roku prestiżowym rankingu "Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2018/2019" przygotowanym przez dziennikarzy The Financial Times. Stolica Wielkopolski znalazła się na podium miast najbardziej przyjaznych dla biznesu w kategorii europejskich miast średniej wielkości.

- Wszystko to bardzo dobrze wpisuje się w temat przewodni naszej konferencji: "Polska - doskonałe miejsce do rozwoju", co w przypadku stolicy Wielkopolski czytać też można jako "Poznań - doskonałe miejsce do rozwoju" - biznesu, kariery zawodowej, doskonałe miejsce do życia - mówi Marcelina Godlewska, członek zarządu ABSL. - Stąd niejako naturalny wybór stolicy Wielkopolski jako partnera konferencji ABSL i miejsca, gdzie nasze najbardziej prestiżowe wydarzenie się w tym roku odbędzie. Nie po raz pierwszy: w 2014 roku w Poznaniu odbyła się 5. konferencja ABSL. Od tego czasu zaobserowaliśmy tu ponaddwukrotny wzrost pracowników w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, co pokazuje, jak bardzo Poznań się rozwinął.

Sektor usług biznesowych jest priorytetowy dla miasta - Poznań należy do grona największych ośrodków lokalizacji centrów usług dla biznesu w Polsce. Rozwój tej branży stymuluje też poznański rynek nieruchomości, który już teraz jest  5. rynkiem regionalnym pod względem powierzchni biurowej w Polsce. Szybka komercjalizacja wybudowanych obiektów (np. Maraton, Poznań Business Garden) oraz ciągłe zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe motywują deweloperów do przeprowadzania kolejnych inwestycji. W najbliższych dwóch latach oddane zostanie ponad 100 m2. nowoczesnej powierzchni zrealizowanych przez inwestorów takich jak Skanska, Vastint czy Garvest.

- Poznań oferuje doskonałe warunki dla firm z sektora usług nowoczesnych, a największym atutem miasta jest niezaprzeczalnie kapitał ludzki - mówi Katja Lożina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania. - W Poznaniu studiuje 112 tys. osób, na lokalnym rynku zatrudnienie znajduje każdego roku około 30 tys. absolwentów. Co ważne, rozwój branży usług nowoczesnych stymulowany w Poznaniu jest nie tylko przez nowe firmy, ale również przez te obecne u nas od kilku lat, jak Franklin Templeton, czy McKinsey, które bardzo dynamicznie zwiększają swoje zatrudnienie.

Czerwcowa konferencja zostanie podzielona na trzy ścieżki tematyczne. Pierwsza z nich: "Biznes i rynek", poświęcona będzie takim zagadnieniom jak konkurencyjność Polski, modele biznesowe czy klimat inwestycyjny. Druga - "Nowoczesne technologie" - skupi się na kwestiach związanych z digitalizacją, robotyzacją procesów i ze sztuczną inteligencją. Trzecia grupa zagadnień koncentruje się na ludziach, bez których żaden biznes nie byłby możliwy - uczestnicy konferencji rozmawiać będą m.in. o pozyskiwaniu talentów i kwestiach związanych z zarządzaniem różnorodnością.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe