Lokomotywa w parku Rataje

W czwartkową noc na teren parku Rataje został przetransportowany parowóz oraz wagon restauracyjny. Niedługo dołączy do nich lokomotywa wąskotorowa. Zabytkowe eksponaty uatrakcyjnią skansen Średzkiej Kolei Powiatowej.

Pierwsza lokomotywa stanęła już w parku
Pierwsza lokomotywa stanęła już w parku

Oba parowozy pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Renowacja zabytkowych pojazdów odbywała się od stycznia tego roku w podpoznańskim Swarzędzu. Dzięki miłośnikom kolei udało się ustalić oryginalną kolorystykę maszyn, które zostały zabezpieczone przed korozją i rysunkami graffiti.  Wagon restauracyjny pochodzi z czasów współczesnych, wykorzystywany był do niedawna przez spółkę PKP Intercity.

Prace związane z rozmieszczeniem eksponatów są utrudnione przez warunki pogodowe. Wagon restauracyjny znajduje się na swoim miejscu od godziny 9 rano. Lokomotywa powinna zostać zainstalowana w piątek po południu. Za około dwa tygodnie do skansenu dotrze również średzki parowóz lokomotywy wąskotorowej. Aby uniknąć dewastacji wnętrza pojazdów, ich drzwi zostaną zabezpieczone i zespawane.

Przewidywany czas zakończenia prac to połowa września. Wówczas zwiedzający będą mogli korzystać z obiektu.

Dodatkowo na terenie skansenu zostanie odtworzony ślad torów kolejowych, upamiętniający ich dawny oryginalny przebieg. Znajdą się tam również szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe oraz tablice z nazwami stacji. Na specjalnym placyku powstanie wiata przystankowa, ławeczki, tablice informacyjne, betonowe podesty na eksponaty oraz plac zabaw w kształcie kolejki z wagonami. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej przybliży historię kolejnictwa w stolicy Wielkopolski.

Park Rataje to największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 r. Na jego terenie znajdują się nie tylko nowe drzewa i krzewy, ścieżki piesze czy droga rowerowa, ale także zakątki ciszy - miejsca spokojnego wypoczynku, aleja Drzew Pamięci, plac z fontanną, ogród zmysłów oraz rekreacyjne placyki ze stolikami do szachów oraz gry w chińczyka. Miejsce jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.