Lotnisko Ławica: Ubiegły rok był rekordowy!

Port Lotniczy Poznań - Ławica ma się, czym pochwalić. W 2018 r. lotnisko wykonało plan na 2,5 roku, a więc osiągnęło wynik, do którego spodziewano się dojść dopiero w 2020 r. W ubiegłym roku Ławica dołączyło do grona portów lotniczych obsługujących rocznie około 2,5 miliona pasażerów.

Port Lotniczy Poznań - Ławica ma się, czym pochwalić. W 2018 r. lotnisko wykonało plan na 2,5 roku
Port Lotniczy Poznań - Ławica ma się, czym pochwalić. W 2018 r. lotnisko wykonało plan na 2,5 roku

27 września 2018 r. poznański port lotniczy po raz pierwszy w historii, w ciągu jednego roku kalendarzowego obsłużył 2-milionowego pasażera. Łącznie, w 2018 r. z Ławicy wyleciało 2 217 584 osób, czyli o 1/3 więcej niż w 2017 roku.

- Mamy przyjemność ogłosić, że 2018 r. był rokiem absolutnych rekordów. Osiągnęliśmy dynamikę wzrostu na poziomie 33,6 proc. To nie tylko najlepszy wynik w Polsce, ale też jeden z najlepszych w Europie. Jeśli chodzi o porty lotnicze do 5 mln pasażerów, pod względem dynamiki wyprzedziło nas tylko jedno lotnisko, gruzińskie Kutaisi - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Tak dobry wynik oznacza, że poznańskie lotnisko nie będzie musiało zwracać dofinansowania unijnego, które pozyskało na rozwój infrastruktury.

- Oferta lotniska jest bardzo bogata. Wzrasta liczba lotów czarterowych, mamy 42 kierunki do 17 krajów. Ubiegły rok był też bardzo dobry dla ruchu regularnego niskokosztowego. Mówimy o 34 kierunkach do 16 państw. W tym przypadku odnotowaliśmy wzrost na poziomie 16 proc. Bardzo efektowny jest również ruch do takich portów, jak Warszawa, Frankfurt i Monachium - wylicza prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Satysfakcji z wyników Ławicy nie kryją władze Miasta Poznania. Jak zauważył zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, rzadko zdarza się, że firma osiąga przewidziany wynik 2 lata wcześniej.  

- Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu, wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od Miasta. Polityka proinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnego biznesu - to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego. Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcej turystów - zauważa Mariusz Wiśniewski.

Pomóc w rozwoju portu mogą pieniądze, które Miasto Poznań i Zarząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie zamierzają przeznaczyć na promocję regionu. W ciągu 4 lat będzie to 26 mln złotych.

Gdzie latamy z Poznania?

Prawie połowa, bo aż 48 proc. ruchu na poznańskim lotnisku generują tanie linie lotnicze. 33 proc. to ruch czarterowy, a 19 proc. tradycyjny. Wśród przewoźników najwięcej połączeń należy do Ryanaira (41 proc.) i Wizzaira (31 proc.), a dalej Lufthansy (15 proc.), LOT-u (12 proc.) i SAS (1 proc.).

W 2018 r. wzrósł ruch tanich linii lotniczych. Pod koniec października 2017 r. Ryanair zainaugurował 7 nowych połączeń (Ateny, Tel Awiw, Ejlat, Madryt, Castellon, Oslo-Torp i Billund), a także zwiększył częstotliwość na trasie do Londynu Stansted (z 7 do 8 lotów tygodniowo). Od sezonu Lato 2018 pojawiły się nowe połączenia Wizz Aira - do Dortmundu i Reykjaviku oraz Ryanaira - do Mediolanu-Bergamo. Od sezonu Zima 2018/2019 poznaniacy mogą latać do Kijowa - Borispol. Zwiększono też częstotliwość lotów na grecką wyspę Korfu (z 1 do 2 rejsów tygodniowo).  

Wzrost nastąpił także w przypadku lotów tradycyjnych. Aż trzy razy dziennie polecieć można z Poznania do Frankfurtu, kontynuowane są loty do Lwowa i Tel Awiwu. Rekordy odnotowywane są na trasie Poznań - Warszawa, obsługiwanej z częstotliwością 30 rejsów tygodniowo. W przypadku ruchu regularnego najpopularniejsze kierunki, oprócz stolicy naszego kraju, to Londyn, Frankfurt i Monachium.

- To ruch o charakterze biznesowym, związany z kongresami, konferencjami oraz współpracą gospodarczą na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw - tłumaczy Grzegorz Bykowski, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Popularne kierunki wypoczynku

Dużą popularnością w 2018 roku cieszył się też ruch czarterowy, czyli loty organizowane przez biura podróży. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) odbywało się ponad 100 rejsów czarterowych tygodniowo. Z poznańskiej Ławicy można było wylecieć w 42 kierunkach. Wśród nich znalazło się 9 nowości.

Latem 2018 po raz pierwszy w historii portu Ławica utrzymało się bezpośrednie połączenie na Dominikanę, a w sezonie Zima 2018/2019 lotów na Wyspy Kanaryjskie czy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W okresie zimowym wzmocniono też wyjazdy do Turcji i Egiptu.

- Zaczynamy łączyć coraz więcej kontynentów. To, że widzimy duży wzrost w segmencie czarterowym świadczy o tym, że poznaniacy i Wielkopolanie, wolą wypoczywać w zorganizowany sposób. Preferują to bardziej niż wyjazdy indywidualne - wyjaśnia Grzegorz Bykowski.

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2018 roku to: Antalya w Turcji (115 450 pasażerów), Burgas w Bułgarii (55 095 pasażerów) oraz Grecja (Heraklion - 50 785, Rodos - 45 145, Zakhyntos - 44 534).  

AJ