Magiczny świat Tolkiena wraca do Poznania

Wykłady o powieściach i ekranizacjach, inscenizacje, nauka pisania w języku elfów, na koniec maraton filmowy. Zachęceni popularnością pierwszej edycji, organizatorzy już 1 czerwca zapraszają do udziału w II Poznańskich Dniach Tolkienowskich. Wydarzenie, dedykowane jest wszystkim fanom twórczości brytyjskiego pisarza i bohaterów jego sagi.

Dni Tolkienowskie plakat - grafika artykułu
Dni Tolkienowskie

- Szukam kogoś, kto by zechciał wziąć udział w przygodzie, to znaczy w wyprawie, którą właśnie przygotowuję; bardzo trudno kogoś takiego znaleźć (...) - pisał John Ronald Reuel Tolkien w "Hobbicie". Fanów Tolkiena z pewnością nie trzeba przekonywać do podróży w świat magii, smoków i herosów. Już w ubiegłym roku, kiedy zorganizowano pierwsze Dni Tolkienowskie, zainteresowanie imprezą przerosło najśmielsze oczekiwania. Pomysłodawcy wydarzenia, prof. Przemysław Matusik i prof. Maciej Michalski z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, otrzymali wiele próśb i apeli o kontynuowanie projektu.

Na spotkanie z literaturą fantasy zaprasza Biblioteka Raczyńskich, która otworzy Dni Tolkienowskie 1 czerwca. W godz. od 16 do 19 organizuje wspólne czytanie prozy Tolkiena, z podziałem na role. Na uczestników czeka również nauka pisma runicznego, łącznie z możliwością zapisania własnego imienia w języku elfów, którego twórcą był sam Tolkien.

Kolejny dzień przeznaczono na sesję naukową: "Między literaturą a filmem. Kulturowe aspekty ekranizacji". Filmy powstałe na podstawie "Władczy Pierścieni" i "Hobbita", zyskały popularność równie wielką jak książkowe pierwowzory. Sam pisarz zmarł na wiele lat przed powstaniem ekranizacji, jednak symbolicznym łącznikiem między nim, a filmem stał się aktor grający Sarumana - Christopher Lee, jedyny członek ekipy filmowej, który osobiście poznał Tolkiena. Pasjonujących zależności między książką, a filmem jest wiele, dlatego warto wybrać się na wykłady do Instytutu Historii i Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Ostatni dzień, a właściwie noc, poświęcony będzie na maraton filmowy składający się z trzech części Hobbita: Niezwykła podróż, Pustkowie Smauga, Bitwa pięciu armii. Seans rozpocznie się o godz. 21 w Nowym Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek. Pokaz będzie biletowany.

Dla uczestników zeszłorocznych Dni Tolkienowskich i konferencji naukowej, która się przy tej okazji odbyła, interesującą propozycją będzie możliwość zapoznania się z wygłoszonymi wówczas referatami, których wydanie przygotowuje Wydawnictwo Instytutu Historii UAM.

PROGRAM II POZNAŃSKICH DNI TOLKIENOWSKICH

1.06, g. 16-19, taras Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 23/24: czytanie z podziałem na role (emocje, głosy krasnoludów, elfów i Golluma); zapis imienia w języku elfów i hobbitów; podpisy w piśmie runicznym; ozdabianie pierścieni

2.06, od g. 10, Instytut Historii UAM w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, Sala Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry10: sesja naukowa "Między literaturą a filmem. Kulturowe aspekty ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena"

3-4.06 (noc z piątku na sobotę), od g. 21, Nowe Kino Pałacowe - CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82: "Hobbit" - maraton filmowy ("Niezwykła podróż", "Pustkowie Smauga", "Bitwa pięciu armii"), seans biletowany.

Hubert Bugajny/biuro prasowe