Maltanka wróciła na trasę!

Tradycyjnie już co roku na wiosnę po zimowej przerwie na tory wokół jeziora Malta wyruszyła kolejka Maltanka. Inaugurację sezonu w tym roku zaplanowano na 21 kwietnia w samo południe na dworcu kolejki. To już 45. sezon ulubionej kolejki najmłodszych poznaniaków.

Kolejka Maltanka
Kolejka Maltanka

Co roku uruchomieniu Maltanki towarzyszą dodatkowe atrakcje, zawsze też odbywa się ono w towarzystwie dzieci z któregoś z poznańskich przedszkoli. W tym roku w pierwszy kurs pojechały maluchy z przedszkola "Fabryka fantazji".

- Wystartowaliśmy  punktualnie o godz. 12.00 z dworca kolejki na Malcie w asyście dzieci, dla których jazda wąskotorówką stanowi zawsze atrakcję - zdradza Iwona Gajdzińska, rzeczniczka prasowa MPK. - Towarzyszyli nam również przyjaciele kolejki z Galerii Malta. Dzięki nim nasza wąskotorówka, mimo zacnego wieku, wciąż zyskuje na atrakcyjności. Podczas podróży opowiadaliśmy, co nowego szykujemy na najbliższy sezon funkcjonowania kolejki, która w tym roku obchodzi swoje 45-lecie. Huczne urodziny planujemy na czerwiec.

Dodatkową atrakcją tegorocznej inauguracji kursów było odsłonięcie neonu kolejki, odrestaurowanego dzięki staraniom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Galerii Malta. Neon kiedyś znajdował się na stacji Zwierzyniec, ale gdy przestał działać, został zdjęty i poznaniacy mogli go ponownie zobaczyć dopiero na wystawie poznańskich neonów w Muzeum Narodowym.

Władze MPK po wystawie zadecydowały, że neon warto odrestaurować i tak się też stało, chociaż nie było to łatwe zadanie. Wyremontowany neon nie wrócił jednak na stację Zwierzyniec - teraz można go podziwiać na stacji początkowej kolejki.     

Maltanka będzie kursowała codziennie od 21 kwietnia do 17 września, w dni powszednie co godzinę, a w weekendy co pół godziny. Bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 4 zł, a normalny - 6 zł. Rozkład jazdy Maltanki znajduje się na stronie MPK Poznań.

Lilia Łada/biuro prasowe/MPK