MIASTA PRZEMIAN

W Krakowie odbywa się spotkanie przedstawicieli 10 miast Europy Środkowo - Wschodniej skupionej w sieci "Miasta Przemian". Poznań na spotkaniu tej organizacji utworzonej we wspólnym przedsięwzięciu z Bankiem Światowym i Fundacją Bertelsmanna reprezentuje wiceprezydent Tomasz Kayser.

Zgodnie z podpisanym 10.04.2000 r. w Gütersloh (Niemcy) Memorandum Współpracy utworzono sieć 10 miast partnerskich z 5 państw - Polski Poznań, Ostrów Wlkp.), Węgier, Łotwy, Bułgarii i Słowacji. Margret Thalwitz, menadżer Grupy ds. Rozwoju Miast w Banku Światowym tak wyjaśnia założenia projektu: "Fundacja Bertelsmanna wspólnie z Bankiem Światowym założyły sieć miast partnerskich i będą wspólnie kierować działaniami sieci oraz wspierać miasta w procesie planowania ich modernizacji, jednakże to miasta, poprzez wymianę doświadczeń i wypracowywanie nowych praktycznych rozwiązań w ramach sieci, będą mogły rozwijać i korzystać z przygotowanych przez siebie własnych innowacyjnych rozwiązań".
W programie "Miasta Przemian", proces transformacji nie jest oparty na pomysłach bezpośrednio zaczerpniętych z Europy Zachodniej. Miasta chcą się dzielić różnymi dobrymi rozwiązaniami, które już się sprawdziły w danych warunkach. Wiceprezydent T. Kayser stwierdził: "dodatkowo chcemy pomagać sobie wzajemnie w przygotowaniu planów, które mają na celu przyspieszenie rozwoju gospodarczego naszych miast, jak również wspólne testowanie nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że Poznań skorzysta na tej współpracy i cieszę się, że uczestniczymy w programie "Miasta Przemian". Warto podkreślić, że wybór Poznania do programu dokonany został w oparciu o opinie ekspertów Fundacji Bertelsmanna i Banku Światowego, którzy docenili nasze dotychczasowe osiągnięcia i otwarcie miasta na wprowadzanie innowacyjnych zmian w zarządzaniu i zdolność do przemian".
Uczestniczące w sieci miasta podzieliły się na dwa zespoły robocze: rozwoju gospodarczego (tutaj znalazł się Poznań) i ochrony środowiska (m.in. Ostrów Wlkp.).
W dniach 7-9 lutego br. odbywa się w Krakowie spotkanie przedstawicieli miast uczestniczących w projekcie. W trakcie spotkania omawiane będą przyszłe kierunki współpracy. Poznań przy poparciu Ostrowa Wielkopolskiego zaproponuje utworzenie jednolitego systemu wskaźników jakości życia w miastach (prezentacji programu dokona T. Kayser). Proponowany przez Poznań system pomiaru jakości życia w mieście jest rozwiązaniem nowatorskim w naszym kraju. Stały monitoring wystandaryzowanych wybranych elementów życia (np.bezpieczeństwo, transport publiczny i indywidualny, aktywność oświatowa, higiena i czystość miasta, środowisko naturalne, warunki bytowe mieszkańców pozwoli na stworzenie obiektywnego mechanizmu oceny rzeczywistych zmian poziomu życia mieszkańców. Celem wprowadzenia takiego jednolitego systemu jest uzyskanie określonej ilości syntetycznych, wyraźnych i standardowych wskaźników pomocnych przy ocenie służb komunalnych. Istotne jest także to, że przy tworzeniu faktycznego obrazu miasta udział mieliby także mieszkań, którzy w ten sposób zyskaliby realna szansę wpływania na decyzje ich dotyczące. Utworzony na bazie wybranych wskaźników aktualny obraz miasta byłby więc kompilacją stanu rzeczywistego (faktów) i opinii społecznej (odczucia).
Podczas spotkania w Krakowie przewiduje się także wybór miejsca na spotkanie na szczycie sieci "Miasta Przemian". Wiceprezydent T. Kayser zgłosi oficjalną propozycję, by odbyło się ono właśnie w Poznaniu. Gdyby tak się stało, to w II połowie maja do Poznania zawitaliby prezydenci wszystkich miast członkowskich sieci oraz wysocy przedstawiciele Fundacji Bertelsmanna i Banku Światowego.