MIASTO FINANSUJE DODATKOWE ZABEZPIECZENIA ANTYWŁAMANIOWE W MUZEACH

Zgodnie z Ustawą o ochronie osób i mienia z 1997 r., od stycznia 2001 r.będą musiały stosować dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe obiekty wskazane przez wojewodę. Na specjalną listę Wojewoda Wielkopolski wpisał 1000 obiektów z całego województwa, a wśród nich m.in. trzy poznańskie instytucje kulturalne podlegające Miastu: Muzeum Archeologiczne, Bibliotekę Raczyńskich i Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. Dodatkowe zabezpieczenie wprowadzane jest w nich od 1997 r. Na ten cel z budżetu Miasta przeznaczono 120 tys.zł dla Muzeum Archeologicznego, 100 tys.zł dla Biblioteki Raczyńskich i 90 tys.zł dla Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.
W Muzeum Archeologicznym zamontowano m.in. monitoring wizyjny (kamery), blokady drzwi i kraty. Zabezpieczono również zbiory wystawowe i magazynowe. Aby dostosować zabezpieczenie muzeum do wymogów ustawy, w obiekcie dodatkowo zamontowano bezprzewodowy system antynapadowy.
Dwa budynki należące do Biblioteki Raczyńskich: siedziba główna na Placu Wolności i Muzeum Sienkiewicza na Starym Rynku, decyzją dyrekcji Biblioteki, chronione będą przez całą dobę przez zawodowych ochroniarzy.
W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Fortu VII - obiektach wchodzących w skład Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych - zamontowano kamery oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Pieczę sprawuje także zawodowa ochrona.