Model 3D Poznania nagrodzony

W pierwszym konkursie Smart City Expert na rozwiązanie roku 2018 wygrał projekt smart3Dcity - Miejski model 3D miasta Poznań zrealizowany przez Miasto Poznań, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ przy współpracy z firmą SHH. Poznański Model 3D zdobył 59 procent wszystkich oddanych głosów.

Model 3D Poznania nagrodzony - grafika artykułu
Model 3D Poznania nagrodzony

Do północy 18 lutego można było głosować na blogu Smart City Expert (www.smartcity-expert.eu) w konkursie na rozwiązanie roku 2018. Czytelnicy bloga zdecydowali, że to poznańskim projekt był najlepszy w zeszłym roku. Na Model 3D zagłosowało 59% spośród 1478 głosujących. Drugie miejsce i 16% uzyskała "Termomodernizacja wraz z zarządzaniem źródłami ciepła w budynkach użyteczności publicznej w formule PPP na terenie Gminy Opalenica", a trzecie "Zielona energia w czerwonych autobusach w Ostrowie Wielkopolskim" (14%).

Nagrodą dla pierwszego miejsca jest przygotowanie obszernego Case Study, które zostanie opublikowane na blogu.

- Serdecznie gratuluję zwycięzcom, ale również wszystkim rozwiązaniom biorącym udział w konkursie. Chciałbym podkreślić, że wszystkie zgłoszone wdrożenia i projekty zasługują na uznanie! Pokazują, że polskie miasta (niezależnie od wielkości) mogą i zmieniają się w #SmartCities - pisze na blogu Szymon Ciupa.

Model 3D to rozwiązanie nowoczesne i innowacyjne w skali kraju: wspomaga działania miasta w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, podejmowania decyzji dotyczących gospodarki nieruchomościami czy bezpieczeństwa publicznego. Wspiera on konsultacje społeczne związane z gospodarką przestrzenną, ochroną środowiska i rewitalizacją; wzbogaca oferty dla inwestorów. W zakresie ochrony środowiska zapewni tworzenie analiz dotyczących rozprzestrzeniania się hałasu, fal elektromagnetycznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Model 3D miasta jest integralną częścią Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania i funkcjonuje pod adresem http://sip.geopoz.pl/sip.

Model 3D Miasta Poznania wpisuje się w ideę Smart City. Do ważnych atutów realizacji należą narzędzia, które umożliwiają zapisanie danych przestrzennych, ich aktualizację i udostępnianie: otwarte standardy OGC - WMS, WFS, cityGML.

Projekt został zrealizowany przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

op. RB