MTP wielofunkcyjne jak smartfon

Zarządzanie halą sportowo-widowiskową Arena, otwarcie Targów na Poznań i jego mieszkańców oraz wielopoziomowy parking, to tylko niektóre pomysły rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich na najbliższe lata.

Plany rozwoju MTP
Plany rozwoju MTP

MTP odchodzą od tradycyjnego skojarzenia z organizacją stoisk targowych na rzecz wielokierunkowego rozwoju.

- Kiedyś do komunikacji wystarczał telefon tylko z funkcją dzwonienia. Dziś posługujemy się smartfonami, które posiadają wiele rozmaitych funkcji. MTP mają być właśnie takimi nowoczesnymi smartfonami - nakreślił kierunek rozwoju targów Przemysław Trawa, prezes zarządu MTP. - Są lata, gdzie zaledwie 2/3 przychodów pochodzi z targów, a reszta to zupełnie inne typy działalności. To jest budowa stoisk czy aranżacji przestrzeni, to są kongresy i pozostałe działania, jak np. gastronomia.

Najbliższe lata będą dla MTP intensywnym okresem rozbudowy programu wystawienniczego. Oznacza to inwestowanie w najlepsze wydarzenia targowe, które już teraz należą do czołówki europejskich. Zarząd planuje również wprowadzić do programu nowe wydarzenia targowe. Trwają prace koncepcyjne i organizacyjne dotyczące targów, które na polskim rynku odbędą się po raz pierwszy. Równocześnie zarząd rozważa opcję przejmowania dobrych targów w Polsce o już zbudowanej renomie.

Zmiany na terenie targów

Przez najbliższe pięć lat MTP planują inwestycje na swoim terenie. Obecnie w przebudowie znajdują się pawilony 6 i 6A, a w przyszłym roku przebudowany zostanie pawilon nr 4. Wyremontowane zostaną jeszcze dwa przejścia pomiędzy halą 5 i tzw. czteropakiem. Po tych inwestycjach wszystkie hale MTP będą odnowione.

Wiosną 2018 roku rozpocznie się budowa parkingu, który zlokalizowany będzie między pawilonem 1 a 15. Obiekt będzie posiadał pięć kondygnacji i zostanie oddany do użytku jesienią tego samego roku. Początkowo ma on pomieścić ponad 400 samochodów, a docelowo nawet 1200. Będą mogli z niego korzystać goście MTP, osoby przyjeżdżające na rozmaite imprezy w Sali Ziemi, ale także mieszkańcy Poznania.

- Planujemy zupełnie inaczej zorganizować też ruch samochodów ciężarowych i dostawczych na tereny targowe. Chcielibyśmy wzorem targów we Frankfurcie utworzyć specjalne redy poza miastem, gdzie kierowcy będą się rejestrowali. Po sygnale od nas poszczególne grupy tych samochodów będą mogły przyjechać na teren targów. Chcemy uniknąć tym samym chaotycznego ruchu wokół terenów targowych, a co za tym idzie również problemów komunikacyjnych wokół nich - tłumaczy Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu MTP.

MTP dla poznaniaków

MTP pracują nad koncepcją wydzielenia z obecnego obszaru targów nowego centrum kulturalnego Poznania. Część terenu będzie otwarta dla ruchu pieszego. Pojawi się w niej więcej zieleni. Teren ma obejmować pawilon nr 15, gdzie dziś mieści się Sala Ziemi, pawilon nr 2, czy koncertowy MTP2, sąsiadującą z nią halę nr1 oraz pawilon 12. Pawilon nr 1 ma być miejscem spotkań, gdzie tworzy się biznes. Pojawi się opcja coworkingu, akcelerator start-upów, przestrzeń prezentowania idei miejskich. W "dwunastce" planowane jest interaktywne muzeum polskiej gospodarki i historii Targów.

Wyjście na Arenę

Obecnie Sala Ziemi jest wynajęta co trzeci dzień w roku, a na przyszłą wiosnę nie ma szans na znalezienie wolnego terminu.

- Dusimy się. Musimy znajdować nowe miejsca na imprezy i konferencje - mówi Przemysław Trawa. - Przejęcie Areny było inicjatywą MTP. Chcemy przejmować kolejne obiekty. Jeżeli pojawia się cokolwiek, co mieści się w szeroko rozumianym zakresie naszych działań, to natychmiast się temu przyglądamy. Rozwój poprzez działania tylko nacelowane na targi jest działaniem nieprzysparzającym wzrostu przychodów.

W pierwsze fazie, czyli tej do momentu rozpoczęcia remontu, nie będzie żadnych zmian ani rewolucji w Arenie. Będą kontynuowane dotychczasowe prace. Wstępna wycena waha się między 35 a 45 mln zł. Potrzebna jest gruntowna modernizacja zaczynając od systemu przeciwpożarowego, który wymaga bardziej dogłębnych prac oraz zainstalowanie klimatyzacji. Modernizacja będzie też obejmowała instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetlenie i nagłośnienie. Niezbędna będzie również budowa parkingu

- Z pewnością wymienimy również siedzenia, które są za szerokie, a to powoduje ograniczenie w ilości osób zasiadających na trybunach. Gdyby wykorzystać współczesne, kubełkowe siedzenia, to od razu liczba osób siedzących się znacznie zwiększy - wyjaśnia prezes zarządu MTP. - Będziemy tam lokować pewne wydarzenia. Dzisiaj rozmawiałem z organizatorami Pyrkonu, którzy bardzo ucieszyli się z faktu, że przejmiemy Arenę, ponieważ u nas już się powoli nie mieścili. Arena daje dużo możliwości w środku, jak i na terenie wokół niej.

Prace powinny się rozpocząć w 2019 roku, a zakończyć w 2020 roku. Obecnie badane są wszystkie aspekty prawne. Na początku przyszłego roku ma zostać podpisana umowa dzierżawy z obecnym operatorem, czyli POSiRem.

Finanse na inwestycje

Pieniądze na inwestycje mają pochodzić ze sprzedaży terenów w Żernikach oraz działki pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki, a Ułańską.

- Lokowanie pieniędzy w nieruchomości okazało się najlepszą inwestycją. Żadna inna inwestycja nie jest w stanie dać tyle pieniędzy ile lokowanie w nieruchomości - tłumaczy Przemysław Trawa. - W Żernikach jesteśmy właścicielem, prawie 200 ha ziemi rolnej, a obecny parking pomiędzy ulicami Matejki i Ułańską to ok 6,5 ha. To są tereny, które będziemy chcieli sprzedać, żeby restrukturyzować Międzynarodowe Targi Poznańskie. Żeby był impuls rozwoju na następne lata.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe