Muzyczny św. Marcin

W sobotę 1 października ulica Święty Marcin zamieni się w prawdziwą scenę muzyczną. Rusza kolejna edycja "Rytmów Marcina", pierwszy koncert będzie można usłyszeć o godzinie 17.

Rytmy Marcina - grafika artykułu
Rytmy Marcina

- W Rytmach Marcina chodzi przede wszystkim o spotkanie ludzi tutaj w centrum, w miejscach, które na co dzień są niewidoczne. Czasami nie zauważamy ile się dzieje, zwłaszcza w ukryciu, podwórzach, kamienicach. Ile wspaniałych ludzi  tutaj na co dzień mieszka i pracuje - mówi Maria Fenrych, pomysłodawczyni wydarzenia.

Koncepcja imprezy opiera się na miejskich działaniach takich jak "Noc Muzeów". Różnorodne miejsca zlokalizowane przy św. Marcinie połączone zostaną we wspólne, kameralne wydarzenie muzyczne. Muzyka będzie też grała bezpośrednio na ulicy, placach i chodnikach.

- Czekamy na kolejne Rytmy Marcina, bo one pokazują, że można realizować fajne wydarzenia, które przyciągają i angażują kolejnych mieszkańców - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek. - Chcemy pokazać możliwości i potencjał tej ulicy. Mamy nadzieję, że po przebudowie takie projekty artystyczne będą funkcjonowały jako naturalne działania tej w przestrzeni.

W ramach wydarzenia odbędą nie tylko koncerty. Zaplanowano również szereg warsztatów muzycznych, seanse filmowe oraz zwiedzanie ulicy. Uczestnicy będą nie tylko słuchać muzyki, ale także ją współtworzyć.

W programie znajduje się m.in. występ poznańskich Skowroneczków, spektakl w środku miasta oraz warsztaty DJskie. Dla uczestników to także okazja, by odkryć muzyczną historię św. Marcina.

Rytmy będą łączyć ze sobą różne gatunki muzyczne. W kościele św. Marcina wystąpi Sołacki Chór Kameralny, a na ulicach królował będzie swing. Wieczorem przy Pegazach odbędzie się spektakl z udziałem zespołu Trio Targanescu - twórcami muzyki teatralnej wielu polskich i zagranicznych projektów.

Dla dzieci przygotowano warsztaty, podczas których pokazane zostanie, w jaki sposób słowo łączy się z obrazem i dźwiękiem. Ci, którzy chcą aktywnie spędzić czas z muzyką, będą mogli to zrobić przy Publicznej Scenie Muzycznej, która oferuje wspólne improwizowanie oraz naukę aranżacji muzycznych.

Udział we wszystkich koncertach i spotkaniach jest wolny. Wstęp na seans filmowy kosztuje symboliczną złotówkę.

Pełen program dostępny jest na stornie www.zamek.poznan.pl

Ewa Warczyńska/biuro prasowe