Na ul. Opolskiej powstaną mieszkania komunalne

Rada Miasta zgodziła się na przekazanie ziemi przy ul. Opolskiej spółce ZKZL. To oznacza, że jeszcze w tym roku będzie mógł ruszyć pierwszy etap budowy bloków komunalnych w tej lokalizacji. Docelowo w czterech etapach ma powstać  280 mieszkań. Oprócz tego radni wybrali też nową wiceprzewodniczącą Rady Miasta.

Sesja Rady Miasta Poznania - grafika artykułu
Sesja Rady Miasta Poznania

W tajnym głosowaniu radni wybrali Karolinę Fabiś-Szulc na nową wiceprzewodniczącą Rady Miasta. Na 35 oddanych głosów, za jej kandydaturą zagłosowało 30 radnych, dwóch radnych się wstrzymało, jeden głos był bez wskazania, a dwa głosy oddano nieważnie. Zastąpiła ona Urszulę Mańkowską, która z początkiem stycznia złożyła mandat radnej. Po tej zmianie prezydium Rady Miasta składa się z przewodniczącego Grzegorza Ganowicza (PO) i wiceprzewodniczących: Katarzyny Kretkowskiej (ZL), Karoliny Fabiś-Szulc   (PO) i Michała Grzesia (PiS).

Spółka Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych szykuje kolejną inwestycje w bloki komunalne. Przy ul. Opolskiej, gdzie dzisiaj znajdują się mieszkalne baraki powstanie całe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Do roku 2020 ma powstać 10 bloków z 280 mieszkaniami oraz parkingiem. Cała inwestycja jest podzielona na cztery etapy. Pierwszy ma ruszyć jeszcze w tym roku, na największej z czterech działek. Będzie to możliwe dzięki temu, że rada miasta podczas sesji wyraziła zgodę na wniesienie do ZKZL tej działki jako aportu. Chodzi o teren przy ul. Opolskiej, od strony ul. Sempołowskiej, gdzie powstaną dwa bloki mieszkalne. Budynki zostaną specjalnie zaprojektowanie pod tę lokalizację, co wynika z uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W innych lokalizacjach bloki powstają według jednego standaryzowanego projektu.

Koszt wszystkich etapów inwestycji jest szacowny na 47 mln zł i ma być sfinansowany z kredytów i środków własnych spółki. Koszt powstania jednego metra kwadratowego ma wynieść około 3 tys. zł. Urząd przeprowadził też analizę tej lokalizacji pod względem zapewnienia przyszłym mieszkańcom dostępu do usług opiekuńczych, oświatowych, transportu publicznego i ochrony zdrowia. Wszystkie one wykazały dostępność tych usług w najbliższej okolicy.

Radny Artur Różański zaapelował o przedstawienie biznesplanu dla tej inwestycji, by poznać jej wpływ na sytuację finansową spółki. Natomiast radny Tomasz Wierzbicki prosił w imieniu mieszkańców Świerczewa, by miasto zrealizowało też infrastrukturę drogową przy okazji tej inwestycji, która jest przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jan Gładysiak/ biuletyn.poznan.pl