Nagroda Jana Baptysty Quadro przyznana

Projekt biurowca przy ul. Za Bramką otrzymał Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. Prestiżową statuetkę z rąk Macieja Wudarskiego, zastępcy prezydenta Poznania, odebrali architekci zwycięskiej pracowni Ultra Architects -  Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski.

Nagroda Jana Baptysty Quadro
Nagroda Jana Baptysty Quadro

- Zwycięski obiekt zyskał poparcie za atrakcyjną, pozbawioną kompleksów i współczesną formę architektoniczną - mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania - Mieliśmy wiele dobrze zrealizowanych projektów, ostatecznie wybraliśmy budynek przy ul. Za Bramką. Doceniliśmy go również za jego komplementarność, gdzie oprócz biur pojawia się wielokondygnacyjny garaż, zaś w parterze budynku wykreowano przestrzeń usług, która ożywiła martwą dotąd ulicę.

Według kapituły, istotną kwestią jest także przestrzeń publiczna, utworzona pomiędzy biurowcem a świeżo odrestaurowaną siedzibą Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki zaułek z zaaranżowaną zielenią oraz z oryginalną małą architekturą. - Tym samym, oprócz nowych miejsc pracy, poprawiła się estetyka przestrzeni miejskiej oraz zachowano miejsce przyjazne dla przyrody - zaznaczał prezydent Maciej Wudarski.

Wyróżnienie dla Ultra Architects pokazuje, w jakim kierunku miasto chce podążać. Kapituła podkreśla, że liczy się zarówno dobrze zorganizowana przestrzeń, jak również wartościowa architektura. Wszystko to jest oceniane przez mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski.

- Projektując go kierowaliśmy się zasadą, żeby przede wszystkim nie szkodzić otoczeniu i rzeczywiście w taki sposób go tworzyliśmy. Od strony ulicy jest prosta fasada, natomiast od tyłu stworzony jest tak, aby wpuścić jak najwięcej światła. Myślę, że ta forma budowli, a także towarzysząca jej  zieleń to taki "nowy język architektury". Uzupełniamy teraz puste miejsca w miastach i musimy się wpasować tak, aby nie niszczyć istniejących już budowli. Budynek spełnia te wymagania, tworzy nową jakość - stwierdził Marcin Kościuch, jeden z architektów Ultra Architects.

W tym roku po raz pierwszy zmieniono charakter gali nagrody. Oprócz zwycięzcy, wyróżniony i omówiony został projekt Evergreen 365 oraz projekt budynku przy ul. Poznańskiej 3. Do głównego wyróżnienia pretendowała również przebudowa i rewitalizacja Uniwersytetu Artystycznego.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro to wyróżnienie Prezydenta Poznania, która corocznie przyznawana jest za szczególne i wartościowe dokonania twórcze w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta na terenie Poznania.

Nagroda nawiązuje do architekta z epoki renesansu, Jana Baptysty Quadro - twórcy m.in. ratusza poznańskiego. Wyróżnienie przyznawane jest od 1999 roku. Pierwszym laureatem był Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego na terenie Jeziora Maltańskiego. W późniejszych latach nagroda przyznawana była również m.in. autorom projektów Kampusu Morasko, Starego Browaru czy sali koncertowej Akademii Muzycznej. Jury konkursu w 2005 roku zdecydowało się również przyznać Złotego Quadro, czyli nagrodę za projekt najpiękniejszego budynku w Poznaniu w ostatnim półwieczu. Pośmiertnie został nią odznaczony Marek Leykam za koncepcję Domu Towarowego Okrąglak.

Dominik Jagiełło/biuro prasowe