Najlepsi wioślarze w Poznaniu

Ponad 1000 zawodniczek i zawodników weźmie udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Świata Wioślarskiej Młodzieży. Zawody odbędą się w Poznaniu, w dniach 25-29 lipca. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano na wtorek, 24 lipca. Sportowcy popłyną torem regatowym na jeziorze Maltańskim.

Najlepsi wioślarze w Poznaniu
Najlepsi wioślarze w Poznaniu

Swoją obecność w Poznaniu zadeklarowali zawodnicy z ponad 50 krajów. Aleksander Daniel, prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystwa Wioślarskiego, zwraca uwagę na to, że startujący w zawodach młodzi sportowcy będą mogli wziąć udział w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich, dlatego też mistrzostwa w Poznaniu nazywa "W drodze do Tokio".

- Mamy silną kadrę, w zawodach biorą udział najmocniejsze osady - zauważa Natalia Madaj-Smolińska, złota medalistka w dwójce podwójnej podczas Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. -  Myślę, że w młodzieżówce osady męskie zdobędą medale, aczkolwiek za dziewczyny także mocno trzymam kciuki.

Polskę będą reprezentować m.in. zawodnicy z poznańskiego Klubu Wioślarskiego 04. Jednymi z faworytów są Mateusz Świętek (KW 04 Poznań, młodzieżowy stypendysta sportowy Miasta Poznania) oraz Fabian Barański (WTW Włocławek), którzy popłyną w dwójce podwójnej. Otwarcie mistrzostw nastąpi 24 lipca we wtorek o godz. 19:30, wyścigi rozpoczną się dzień później od godz. 15:00 i potrwają aż do niedzieli.

- Przy dobrej pogodzie możemy być pewni frekwencji kibiców, szczególnie w weekend podczas finału. Myślę, że jeśli nasi poznańscy wioślarze będą walczyć o medale, to z pewnością trybuny zapełnią mieszkańcy Poznania - uważa Maciej Piekarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Poznaniu.

Na kibiców czeka wiele atrakcji. Oprócz festiwalu foodtrucków, w finałowy weekend osoby znajdujące się na trybunach skosztują "śniadania mistrzów" - poczęstunku przygotowanego specjalnie dla nich. Dodatkową nowością jest możliwość zwiedzania miasta z wirtualną maskotką mistrzostw - poznańskim koziołkiem. Specjalnie na tę okazję został stworzony filtr w aplikacji Snapchat, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z maskotką i wziąć udział w konkursie.

By umożliwić dojazd do toru regatowego, na czas zawodów uruchomiona zostanie darmowa linia tramwajowa jadąca z przystanku Rondo Kaponiera, którą co 30 min między godziną 9:00 a 17:00 każdy kibic bez problemu dotrze nad jezioro Maltańskie.

Lipcowe Mistrzostwa Świata w wioślarstwie do lat 23 nie są pierwszymi zawodami w Poznaniu reprezentującymi tę dyscyplinę sportu. Miasto od kilku lat wspiera organizację m.in. Akademickich Mistrzostw Świata, Mistrzostw Świata Seniorów czy Pucharu Świata. Na tegoroczne wydarzenie została przeznaczona dotacja 350 tys. zł.