Największa inwestycja oświatowa realizowana zgodnie z planem

Mimo kiepskiej pogody budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Umultowa przebiega zgodnie z planem. Nowy obiekt będzie gotowy, by przyjąć uczniów i przedszkolaków 1 września przyszłego roku.

Budowa szkoły na Umultowie - grafika artykułu
Budowa szkoły na Umultowie

- Pracujemy niezwykle intensywnie. To dla naszej firmy bardzo ważna inwestycja. Wylaliśmy już fundamenty, przygotowujemy się do doprowadzenia kanalizacji -wyjaśnia Michał Kozak, inżynier budowy.

Największa inwestycja oświatowa

Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Umultowa to największa inwestycja oświatowa zaplanowana w tegorocznym budżecie miasta i największa spośród licznych inwestycji oświatowych w tej kadencji samorządu.

- Choć dziś na placu budowy widać dopiero fundamenty wiem, że we wrześniu przyszłego roku dzieci będą miały powody do zadowolenia. Powstanie tu przecież taki szkolny kampus - hala sportowa, boiska, szkoła i przedszkole, ale też plac zabaw i cała infrastruktura sportowo-zabawowa. To wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców tego rejonu miasta na obiekty edukacyjne, sportowe i rekreacyjne - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Obecnie w rejonie Umultowa funkcjonuje tylko jedna podstawówka, w której uczy się 488 uczniów i to na dwie zmiany. Potrzeba wybudowania nowej szkoły jest na naszym terenie ogromna - potwierdza Joanna Kaźmierczak, sekretarz Szkoły Podstawowej nr 60.

Nowoczesny obiekt

Nowa, trzykondygnacyjna szkoła na 24 oddziały w powstającym kompleksie pomieści 600 uczniów, a do przedszkola na 6 oddziałów będzie mogło uczęszczać 150 dzieci.

Budynki przedszkola i szkoły zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej będą dysponowały nie tylko salami dydaktycznymi oraz pomieszczeniami dla nauczycieli i administracji, lecz również m.in. biblioteką szkolną z czytelnią, jadalnią, blokiem sportowym, składającym się z sali gimnastycznej o wymiarach boiska do koszykówki, wraz z zapleczem sanitarnym. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Budynki, które powstaną, mają być również przyjazne dla środowiska. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom podwyższającym parametry izolacji termicznej, energooszczędnemu oświetleniu, wentylacji z odzyskiem ciepła oraz instalacji solarnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej, będą też tańsze w eksploatacji.

Teren wokół budynków zostanie  zagospodarowany na cele sportowe i rekreacyjne. Na terenie inwestycji zaplanowano stworzenie układu dróg wewnętrznych z parkingami oraz ciągów komunikacji pieszej.

Jacek Łakomy/biuro prasowe
Aleksandra Miedziejko/WO