Napisz powieść o Powstaniu Wielkopolskim

"Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później" to tytuł konkursu literackiego, w którym na najlepszego autora czeka 20 tys. złotych oraz publikacja książki. Prace konkursowe mają nawiązywać do Powstania Wielkopolskiego. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 marca 2018 roku.

"Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później"
Konkurs "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później"

- Jestem wnukiem powstańca wielkopolskiego i bardzo oczekuję takiej książki. Jest potrzebna nam wszystkim - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zachętą do zorganizowania konkursu był sukces jego poprzedniej edycji pt.  "Poznań - miasto to powieść". - Napłynęło wiele ciekawych prac. Wydaliśmy już dwie książki, a trzecia ukaże się wkrótce. Chcemy kontynuować nasze konkursy. Dlatego pomyśleliśmy o temacie związanym z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego - wyjaśnia Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Posnania.

- O Powstaniu Wielkopolskim wciąż mało się mówi, a jego znacznie było ogromne nie tylko dla naszego regionu, ale dla całego, odradzającego się wówczas kraju. Ten konkurs ma zachęcać poznaniaków, żeby jak najwięcej czytali. Warto też dbać o to, żeby w Poznaniu wydawano jak najwięcej wartościowych książek - przekonuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jan Kaczmarek, prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania zwraca uwagę, że na temat powstania ukazały się publikacje historyczne, fachowe, ale brakuje powieści. - Konkurs jest ogólnopolski, skierowany nie tylko do poznaniaków czy Wielkopolan. Liczę na to, że nareszcie powstanie powieść o Powstaniu Wielkopolskim - przekonuje prezes Jan Kaczmarek.

Przewodniczący jury konkursowego prof. Wiesław Ratajczak nie chce zbyt wiele sugerować autorom, pozostawiając jak najwięcej miejsca dla ich twórczych pomysłów. - Powieść stwarza szeroki wachlarz możliwości. Może to być romans, historia sensacyjna, szpiegowska. Można sięgnąć do postaci historycznych, także takich, których ocena nie jest jednoznaczna. Nie chcemy szczegółowo określać oczekiwań jury, bo najważniejsza jest wolność twórcza - deklaruje prof. Ratajczak.

Profesor Ratajczak, odnosząc się do hasła "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później" ocenia, że doskonale oddaje ono ideę konkursu. Z jednej strony romantyzm, powstańczy zryw. Z drugiej strony było to dobrze zorganizowane i przeprowadzone powstanie, z realną oceną możliwości i działaniami dyplomatycznymi.

Organizatorami konkursu "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później" są Wydawnictwo Miejskie Posnania i Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a partnerami: Biblioteka Raczyńskich i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Autorzy mają rok na stworzenie powieści i nadesłanie jej do organizatorów. Utwory przyjmowane są w formie elektronicznej (plik tekstowy DOC lub RTF) do 17 marca 2018 roku, do godz. 23:59.
Prace należy przesłać na adres: konkurs.powstaniewlkp@wm.poznan.pl (w tytule e-maila wpisując: Konkurs "Rozważni i Romantyczni. Spojrzenie 100 lat później").
Wymagana objętość tekstu: od 320 tys. do 800 tys. znaków (ze spacjami). Uczestnik poza powieścią zobowiązany jest do przesłania jej streszczenia (o objętości maksymalnie 2500 znaków ze spacjami).

Hubert Bugajn/biuro prasowe
Mateusz Malinowski/biuletyn.poznan.pl

Załączniki