Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest od 2011 roku. Jest ono formą uczczenia walki i ofiary żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej. 

www.ipn.gov.pl - grafika artykułu
www.ipn.gov.pl

Pierwsze uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już 28 lutego. O godz. 18 w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się koncert "Podziemna Armia Powraca".

Główne uroczystości w Poznaniu rozpoczną się natomiast Mszą Św. o godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, przy ulicy Fredry. O godzinie 12.30 spod świątyni wyruszy Marsz Pamięci, który dotrze do pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Weterani i harcerze założą tam biało-czerwone wstęgi na drzewie - symbolu Żołnierzy Wyklętych przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu władz miasta Poznania w uroczystościach pod pomnikiem udział weźmie Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Historia niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego po wielu latach zakłamania przebija się wreszcie do świadomości Polaków - czytamy na stronie IPNu.

Wszyscy zainteresowani oprócz uczestnictwa w głównych uroczystościach mogą również zdecydować się na bieg "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", który odbędzie się na Cytadeli o godzinie 9. Od godziny 15 na Placu Wolności dostępne będą natomiast "Namioty Wyklętych". Będzie można tam zobaczyć historię żołnierzy niezłomnych, a także spotkać się z kombatantami - ostatnimi żyjącymi członkami niepodległościowego podziemia. W namiotach odbędą się również spotkania z historykami, przybliżającymi nie tylko okoliczności i warunki działania żołnierzy antykomunistycznego podziemia, lecz także problem ich pochówków w okresie terroru komunistycznego w Polsce.

Głównym organizatorem uroczystości jest Społeczny Komitet Upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" w Poznaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

PI/DP