Nowoczesna biblioteka na Naramowicach

Nowa filia Biblioteki Raczyńskich została oficjalnie otwarta na Naramowicach. Na czytelników czeka aż 30 tysięcy książek oraz tysiące filmów, płyt CD i audiobooków. W specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu znajduje się też wydzielona przestrzeń dla najmłodszych dzieci i kącik, w którym można zagrać na Xboksie.

Nowa filia biblioteki to kolejna znacząca inwestycja miasta na Naramowicach - grafika artykułu
Nowa filia biblioteki to kolejna znacząca inwestycja miasta na Naramowicach

Filia na Naramowicach to największa spośród filii Biblioteki Raczyńskich. Jej powierzchnia liczy blisko 400 metrów kwadratowych, z czego około 22 metry zajmuje sala przeznaczona na działalność kulturalną. Biblioteka została zaprojektowana w ten sposób, że salę projekcyjną można połączyć z czytelnią, dzięki czemu przestrzeń na spotkania powiększa się do 50 metrów kwadratowych.

- Bardzo cieszę się z tego, że ten projekt doszedł do skutku - mówił podczas uroczystego otwarcia biblioteki Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Biblioteka to nie tylko budynek, do którego przychodzi się po książkę. To miejsce spotkań i rozmów. Dlatego tak ważne jest, by była odpowiednio zaprojektowana i wyposażona. Jest tu 30 tysięcy książek, mam nadzieję, że będą one wypożyczane i będą krążyć wśród mieszkańców.

Biblioteka mieści się na parterze nowego budynku przy ulicy Rubież 14a/37. Jest otwarta od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 19 i w soboty od 9 do 15. Czytelnicy mogą korzystać z ponad 30 tys. woluminów. Na półkach znajdziemy m.in. beletrystykę, książki popularnonaukowe czy komiksy. W ofercie są też ponad 3 tys. multimediów: audiobooków, słuchowisk, filmów i muzyki.  Księgozbiór biblioteki na bieżąco jest uzupełniany o nowości wydawnicze.

- O tym, by stworzyć tu filię biblioteki, myślano od lat. Sprawa nabrała tempa, gdy udało nam się znaleźć ten lokal - mówiła Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. - Bardzo dziękuję za to prezydentowi, miejskim radnym, pracownikom biblioteki i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Dziękuję też członkom rady osiedla, którzy skonsultowali z nami położenie filii. Zależało nam na tym, by była w miejscu dogodnym dla wszystkich mieszkańców Naramowic.

Pomieszczenie projektowane było od początku jako nowoczesne wnętrze biblioteczne. Znalazła się w nim m.in. przestrzeń zaprojektowana specjalnie dla najmłodszych czytelników - kącik malucha wyposażony w wygodne poduchy i specjalne regały. W filii jest też miejsce, by pograć na  Xboksie. Dzięki konsoli do gier bibliotekarze chcą przyciągnąć młodych ludzi, którzy interesują się nowymi technologiami i grami komputerowymi.

Do biblioteki mogą też zgłaszać się szkoły i przedszkola zainteresowane ofertą lekcji bibliotecznych dla dzieci. Ponieważ filia naramowicka otwiera się tuż przed feriami zimowymi, podczas przerwy w nauce jej pracownicy zapraszają uczniów na wspólne czytanie i warsztaty plastyczne. Zajęcia dla dzieci będą odbywały się także podczas wakacji letnich.

Biblioteka będzie też lokalnym centrum kultury. Od września do grudnia będą odbywały się tam spotkania w ramach lubianego bibliotecznego cyklu CZYTATY, kierowanego do rodziców i dzieci, którym książki otwierają wyobraźnię.  W planach są również spotkania autorskie i prelekcje prowadzone dla młodzieży i dorosłych. W pierwszych z nich można wziąć udział już w sobotę, 10 lutego. Tego dnia biblioteka zaprasza dzieci na warsztaty z Piotrem Witoniem (początek o godz. 10), a o godz. 12 Filip Czekała opowie o tajemnicach Naramowic.

Biblioteka to kolejna inwestycja, która ma poprawić jakość życia mieszkańców Naramowic. Już 1 września ruszą szkoła podstawowa i przedszkole przy ul. Umultowskiej. W 6 oddziałach przedszkolnych i 24 klasach bawić się i uczyć będzie docelowo aż 700 dzieci. Cały czas trwają też prace przygotowawcze związane z budową nowej linii tramwaju na Naramowice.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe