Nowoczesna szkoła rośnie na Grunwaldzie

Kończy się remont w nowym budynku Zespołu Szkół Specjalnych. Jeszcze w tym roku uczniowie będą mogli korzystać z wielu udogodnień przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kończy się remont w nowym budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 103
Kończy się remont w nowym budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 103

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 zajmuje się edukacją osób z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także z innymi współzaburzeniami - niepełnosprawnością ruchową, wadami wzroku, wadami słuchu czy autyzmem.

Dziś działa w trzech różnych lokalizacjach - przy ulicach Rycerskiej, Ognik i Św. Floriana. Zespół liczy 176 uczniów. Ze względu na tak dużą liczbę podopiecznych zajęcia muszą odbywać się w trybie dwuzmianowym. Wkrótce jednak to się zmieni i uczniowie przeniosą się do budynku przy ul. Kanclerskiej, gdzie mieściło się wcześniej katolickie gimnazjum.

- Nowa szkoła po remoncie i rozbudowie została całkowicie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. - Budynek został nawet zaopatrzony w szyny, na których można powiesić podnośniki transportowe. To znacznie ułatwi poruszanie się części uczniów wzdłuż głównych korytarzy. Tego typu nowoczesne rozwiązania są bardzo potrzebne uczniom i ich opiekunom. Znacząco zwiększą komfort nauki i przebywania w szkole.

Remont budynku przy ul. Kanclerskiej rozpoczął się w połowie stycznia i ma zakończyć się do listopada 2018 r. Szkoła została rozbudowana o ponad 400 m kw. W starej części postawiono nowe ścianki działowe, wymieniono wszelkie instalacje elektryczne, CO, wodno-kanalizacyjne , przeciwpożarowe oraz niskoprądowe. Wymieniono stolarkę okienną, odnowiono elewacje zewnętrzne. Dach zyskał nowe pokrycie, instalacje odgromową i rynny. W nowej części wybudowano nowe pomieszczenia. Na całym terenie szkoły wykonano chodniki, place manewrowe i drogę dojazdową.

- Wszyscy uczniowie zaczną funkcjonować w jednej przestrzeni, więc proces adaptacyjny będzie przebiegał dużo łatwiej - mówi Lidia Wojsznis, dyrektorka ZSS nr 103. - Wszyscy uczniowie będą mieli zapewnione wyposażenie i przestrzeń edukacyjną, która będzie ich wspierać w rozwoju i która będzie przyspieszać ten rozwój. Dzięki temu będą coraz bardziej samodzielni, coraz bardziej kreatywni i - mam nadzieję - szczęśliwi, że mogą przychodzić codziennie do szkoły. Jesteśmy na ostatniej prostej, widać już metę, mam nadzieję, że pierwszą gwiazdkę będziemy obchodzić już w nowym budynku.

Szkoła będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt edukacyjny i rehabilitacyjny. Zostanie też w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku będzie działać winda. Sale dydaktyczne zostaną wyposażone w aneksy kuchenne i szatnie, a te dla młodszych dzieci - także w łazienki. Uczniowie będą mieli do swojej dyspozycji pomieszczenia do pracy indywidualnej oraz nowoczesne pracownie, m.in. artystyczną, techniczną, kulinarną i hydroterapii. W budynku znajdzie się też sala gimnastyczna, biblioteka, sala audiowizualna oraz duża jadalnia, gdzie młodzież z klas przysposabiających do pracy będzie wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas zajęć. Na dachu budynku powstanie taras - miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Łączny koszt remontów to 11,6 mln zł.

AW