NOWY SYSTEM INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W POZNANIU

budynek nowego hostelu - grafika artykułu
ZAKOŃCZENIE BUDOWY HOSTELU

Z udziałem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego odbyła się dzisiaj uroczystość zakończenia budowy Hostelu Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu przy ul. Dolne Chyby 10. Hostel jest jednym z elementów nowego systemu interwencji kryzysowej - działalność rozpocznie na przełomie września i października. Zapewni schronienie, możliwość przygotowania posiłków i odzież dla 25 osób będących ofiarami przemocy bądź pozostających w innej sytuacji kryzysowej.
Od 1 lipca system interwencji kryzysowej został w Poznaniu zreorganizowany i rozbudowany. Poszerzony został przede wszystkim zakres sytuacji, w których może być zastosowana interwencja kryzysowa. Z profesjonalnej pomocy, np. psychologicznej czy prawnej, oraz wsparcia mogą skorzystać osoby lub rodziny osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną, przestępstwami kryminalnymi, nieszczęśliwymi wypadkami losowymi, wypadkami drogowymi, samobójstwami, katastrofami budowlanymi, klęskami żywiołowymi, bezdomnością i utratą mieszkania, bezrobociem i zagrożeniem utraty pracy, chorobą i niepełnosprawnością (w tym chorobami i zaburzeniami psychicznymi np.depresją), uzależnieniami lub współuzależnieniami od alkoholu i innych używek, a także utratą bliskiej osoby.
Od początku lipca pojawiły się także nowe miejsca, gdzie osoba pozostająca w sytuacji kryzysowej może zgłosić się po pomoc. Powstał Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Niedziałkowskiego 30, który działa przez wszystkie dni tygodnia, 24 godziny na dobę. Całodobowe dyżury interwencyjne prowadzą psychologowie, psychiatra, prawnik, pedagog. Pracownicy socjalni udzielają pomocy każdej osobie, niezwłocznie po otrzymaniu sygnału, według potrzeb i oceny specjalistów. PIK przejął też zadania Wyjazdowych Zespołów Interwencji Kryzysowej oraz całodobowego Telefonu Zaufania 988.
Otwarty dzisiaj hostel będzie działał także w trybie całodobowym, przez 7 dni w tygodniu. Zapewni schronienie i profesjonalną pomoc osobom lub rodzinom, które znalazły się bez dachu nad głową albo z różnych przyczyn dotychczasowe lokum muszą na jakiś czas opuścić, np. z powodu przemocy w rodzinie. Hostel nawiąże stałą współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które będą uzupełniać jego działania. Pracownicy hostelu będą prowadzić interwencje w środowisku, w miejscu zamieszkania.
Trzecim elementem systemu interwencji kryzysowej jest Dom Pomocy Społecznej Interwencji Kryzysowej, znajdujący się także przy ul. Dolne Chyby 10, który działa zgodnie z zadaniami wyznaczonymi wszystkim DPS.