O Czerwcu '56 roku w Bibliotece Raczyńskich

Wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956 roku będą poświęcone dwa najbliższe spotkania w Bibliotece Raczyńskich. 21 lipca ówczesne wydarzenia będzie wspominał Sergiusz Sterna-Wachowiak, natomiast 28 lipca temu tematowi będzie poświęcone spotkanie z Hanną Krall.

Biblioteka Raczyńskich - grafika artykułu
Biblioteka Raczyńskich

"Czerwiec'56 pisze literaturę, a nie - literatura czerwiec" napisał w swoim eseju Sergiusz Sterna-Wachowiak.

O wspomnieniach poznańskiego czerwca, czerwcowych wątkach w twórczości literatów, którzy byli bezpośrednimi świadkami tamtych wydarzeń lub przypominali je w latach "80.

Z Sergiuszem Sterną-Wachowiakiem porozmawiają Bogusława Latawiec, Jerzy Grupiński i Tadeusz Żukowski. Spotkanie odbędzie się 21 lipca, godz. 18.00 w głównej siedzibie biblioteki. Wstęp wolny.

Natomiast 28 lipca Fundacja Barak kultury i Biblioteka Raczyńskich zapraszają na spotkanie "Bunt 56" z Hanną Krall, które odbędzie się dokładnie w miesiąc po obchodach 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca'56.

Projekt "Bunt 56" inspirowany wydarzeniami Poznańskiego Czerwca 56, jest próbą prezentacji współczesnych form buntu społecznego. Wydarzenia historyczne są istotnym pretekstem do zastanowienia się, jak energia protestu wygląda dzisiaj. Z tej okazji powstają Treny, nawiązujące do śmierci Romka Strzałkowskiego, który zginął w czerwcu '56 na ul. Kochanowskiego. Do współpracy zaproszono artystów związanych z Poznaniem: Joannę Roszak, Kirę Pietrek, Szczepana Kopyta i Łukasza Bukowskiego.

"Bunt 56" wyszedł także w przestrzeń miejską, tak ważną dla czerwcowych wydarzeń. Powstała Mapa Buntów, która jest reporterskim opisem historycznych i współczesnych miejsc protestów społecznych w Poznaniu. Performerzy prezentowali Treny na poznańskich ulicach, a "Grupa a la teatr" zaangażowała przechodniów do wyszywania haseł na bilbordach. Spotkanie z wybitną reportażystką Hanną Krall, dla której Czerwiec 56 był jednym z najistotniejszych wydarzeń w życiu, jest końcowym akcentem "Buntu 56".

Spotkanie odbędzie się 28 lipca, godz. 17.00, w gmachu głównym biblioteki. Wstęp wolny.

W Galerii Atanazego do końca lipca można również oglądać wystawę "Ślady Czerwca '56. Ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich". Zawiera ona literaturę oficjalną i druki niezależne, fotografie, afisze, nagrania i pamiątki.

Najcenniejsze pod względem archiwalnym są oryginalne druki niezależne z oddziału Dokumentów Życia Społecznego (oddział Biblioteki Raczyńskich). Można tu więc znaleźć tekst przemówienia Alberta Camusa wygłoszonego 12 lipca 1956 r. w Paryżu na wiecu solidarności z robotnikami Poznania, jak i utwory żywo reagujących na "wypadki poznańskie" poetów:  Iłłakowiczówny, Barańczaka, Herberta, Brandsteattera, Chojnackiego i innych. Próbą ujęcia literatury o Czerwcu jest esej Sergiusza Sterny-Wachowiaka polemizujący z refleksją "Ach, wszystkiego jest kilka wierszy na ten temat" (rozmowa Trznadla z Herbertem).

Na urządzeniach multimedialnych można wysłuchać m.in. relacji uczestników wydarzeń zebranych przez Piotra Frydryszka (audycja była emitowana w 1 programie P.R. 21.06.81 r. Kopii dokonano bez wiedzy i zgody autora w czerwcu'86). Ekspozycję dopełnia prezentacja "Cena odwagi. Poznański Czerwiec 1956 autorstwa IPN", poświęcona konduktorkom MPK.

Biblioteka Raczyńskich/Lilia Łada/biuro prasowe