Obywatel Święty Marcin zaprasza

11 listopada odbędą się tradycyjne imieniny ulicy Święty Marcin. Przez centrum przejdzie barwny korowód, będzie kiermasz rogala i występy artystów na scenie pod Centrum Kultury Zamek. Finałowy koncert zespołu Raz Dwa Trzy zakończy pokaz sztucznych ogni.

Imieniny ulicy Święty Marcin
Imieniny ulicy Święty Marcin

- W związku z remontem ulicy Święty Marcin zmienia się trasa korowodu. Pójdziemy od Ronda Kaponiera w dół, w stronę Zamku. Tam prezydent Poznania przekaże klucze do miasta świętemu Marcinowi. W ten sposób rozpoczniemy świętowanie imienin ulicy. Ten odcinek jest rzeczywiście krótszy, ale też szerszy, co pozwoli poznaniakom lepiej uczestniczyć w paradzie - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

FILM

Wspólną zabawę mieszkańcy Poznania mogą rozpocząć już od godziny 11:00 na kiermaszu rogala. Wzdłuż al. Niepodległości - między Świętym Marcinem a Fredry - pojawi się blisko 100 wystawców , oferujących wyroby rękodzieła i tradycyjne rogale świętomarcińskie.

Barwny korowód ze świętym Marcinem na czele wyruszy z Ronda Kaponiera w stronę Zamku o godzinie 13:30. W postać świętego i innych rzymskich legionistów wcielą się członkowie stowarzyszenia "Bellator Societas". W orszaku pójdą też sarmaci, ułani oraz kucharze z gęsiną. Przemarsz z udziałem mieszkańców Poznania, grup rekonstrukcyjnych, uczniów szkół i harcerzy zakończy się o 14:00 na placu przed CK Zamek. Tam prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczy bohaterowi uroczystości symboliczne klucze do bram miasta.

Po przekazaniu kluczy na scenie przed Zamkiem rozpoczną się koncerty muzyczne. Jako pierwsza wystąpi grupa Dikanda - formacja, która w swoim repertuarze stawia na world music. Muzyczne inspiracje czerpie z szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, aż po Indie. O 18:00 na scenie pojawi się poznański kwartet Orkiestra Prowincjonalna, który zaskoczy poznaniaków pomysłowością wykonania autorskich utworów.

Na zakończenie obchodów, o godzinie 19:30 wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. Dojrzałe, często zabawne treści, śpiewane charakterystycznym głosem lidera grupy - Adama Nowaka - komponują się z muzyką, w której można odnaleźć elementy jazzu, folku i bluesa. Koncert zakończy pokaz sztucznych ogni o godzinie 21:00.

- Od lat pokazujemy, że święty Marcin był zaangażowany w pomaganie bliźnim, dlatego i  tym roku chcemy zwrócić uwagę jak ważna jest działalność organizacji pozarządowych, które pomagają osobom biednym, wykluczonym. To najlepszy przejaw patriotyzmu - mówi dyrektor Hryniewiecka. Dodaje też, że zaangażowanie w pomoc potrzebującym i konsekwentne wspieranie organizacji takiej pomocy udzielających leży u podstaw społeczeństwa obywatelskiego.

Dlatego właśnie do obchodów imienin ulicy Święty Marcin włączone zostaną także organizacje pozarządowe, których przedstawicieli będzie można spotkać pomiędzy godzina 15:00 a 18:00 na Placu Mickiewicza. Wśród zaproszonych gości jest m. in. siostra Małgorzata Chmielewska - założycielka Wspólnoty Chleb Życia, która prowadzi domy dla samotnych i chorych. Będą także przedstawiciele Stowarzyszenia Na Tak, Fundacji Barka, Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba.

Hubert Bugajny/biuro prasowe