Ogólnopolski Dzień Szczepień

7 grudnia w Poznaniu - podobnie jak w całym kraju - obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Szczepień. Ma on przypomnieć, że szczepionki są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom.

7 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień
7 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany jest od 2009 roku. Jego punktem kulminacyjnym jest konferencja naukowa, która odbędzie się w Warszawie, ale o konieczności szczepień przypominają również poznańscy przedstawiciele sanepidu.

W Polsce szczepienia ochronne realizowane są zgodnie z obowiązującym programem, który każdego roku jest aktualizowany. Mimo to nie wszyscy wypełniają ten obowiązek. Tymczasem specjaliści obserwują dynamiczny wzrost liczby zachorowań na odrę w całej w Europie. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło w Rumunii (5,1 tys. przypadków), Francji (2,7 tys.), Grecji (2,2 tys.) i we Włoszech (2,2 tys.). Problem odry występuje również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Łotwie.

Na terenie Polski również zaobserwowano wzrost zachorowań na odrę. Od 1 stycznia do 30 listopada 2018 r. odnotowano 220 przypadków (zapadalność - 0,57). To ponad 2,5 razy więcej w stosunku do poprzedniego roku, w którym odnotowano 62 zachorowania (zapadalność - 0,16).

Naukowcy są pewni: szczepionki działają

- Choroby nie znają granic - podkreśla dr n. med. Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu. - W każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowań, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione. Gwarancją bezpieczeństwa dzieci jest poddanie ich szczepieniom ochronnym. Podniesie to również znacząco poziom bezpieczeństwa innych osób, niezaszczepionych z powodu wskazań medycznych. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć ilość zachorowań na wiele chorób, a niektóre całkowicie wyeliminować.

W 2017 r. w powiecie poznańskim odnotowano 25 przypadków zachorowań na odrę, natomiast w 2018 r. do chwili obecnej - 6 przypadków.

W ubiegłym roku w powiecie poznańskim było 188 005 dzieci i młodzieży zadeklarowanych w systemie POZ. 98,76 proc. z nich było zaszczepionych.  Na koniec trzeciego kwartału 2018 r. zaszczepionych było 98,67 proc. dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szczepień.

- Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych, a czasami jedyną formę zapobiegania chorobom zakaźnym - mówi dr n. med. Witold Draber, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu. - Uzyskanie przez organizm odporności na różne czynniki chorobotwórcze po podaniu szczepionki jest poparte badaniami naukowymi. Warto prześledzić historię i przypomnieć sobie, jak epidemie chorób zakaźnych zdziesiątkowały społeczeństwa świata.

Poznań promuje szczepienia

Dlatego Miasto Poznań postanowiło wyjść naprzeciw rodzicom, zaniepokojonym doniesieniami o rosnącej liczbie zachorowań na odrę i inne choroby zakaźne. Chce, by zaszczepione dzieci otrzymywały dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli i podczas przyjmowania do żłobków.

- Obecnie pracujemy nad zmianą "Poznańskiego Programu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech" - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - W programie ujęte zostaną m.in. warunki i zasady przyjmowania dzieci do żłobków.  Kwestia pierwszeństwa dzieci szczepionych przy rekrutacji jest w trakcie analizy.

Poznań od lat zachęca też seniorów do udziału w programie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Programem profilaktyki zachorowań na grypę sezonową są objęci mieszkańcy Poznania w wieku od 60 lat (rocznikowo), którzy są zameldowani w Poznaniu i/lub rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z Urzędów Skarbowych na terenie Poznania.

Młodzi poznaniacy mogą skorzystać z programu profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Bezpłatne szczepienia są dostępne dla nastoletnich dziewcząt i chłopców.

Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ogolnopolskidzienszczepien.pl/

AW

Załączniki